Zemřela poslední známá Anny Frankové, dobrá duše Miep

Monika Horáková
12. 1. 2010 10:40
Miep Giesové, která pomáhala Anne skrývat, by za měsíc bylo 101 let
Hermine (Miep) Gies-Santrouschitzová se narodila ve Vídni roku 1909. Na snímku je v kanceláři s Otto Frankem.
Hermine (Miep) Gies-Santrouschitzová se narodila ve Vídni roku 1909. Na snímku je v kanceláři s Otto Frankem. | Foto: annefrank.org

Amsterdam - V Nizozemsku zemřela Miep Giesová. Žena, která se pokoušela zachránit rodinu Anne Frankové. A zachránila alespoň Annin deník.

Jak uvádí německý týdeník Spiegel, Giesová zemřela měsíc před tím, než završila 101. narozeniny.

Giesová se během druhé světové války starala o židovskou rodinu, která se ukrývala v jednom z amsterdamských domů. Ačkoli tím riskovala vlastní život, donášela ukryté rodině potraviny a knihy.

Anna Franková v roce 1942.
Anna Franková v roce 1942. | Foto: http://www.annefrankguide.net

Do pomoci Frankovým byl zapojen i její manžel Jan Gies, který sháněl potravinové kupóny navíc, aby bylo možné obstarat jídlo - nejen pro Frankovi (Annu, její sestru Margot a rodiče), ale rovněž pro rodinu Van Pelsových a později ještě Fritze Pfeffera, kteří se skrývali spolu snimi.

Giesová původně pracovala jako sekretářka společnosti Opekta Otty Franka, otce Anny. Pouze několik hodin poté, co rodinu Frankovu zatklo gestapo, navštívila Giesová tajně jejich úkryt a odnesla z něj později proslavený deník, který si vedla Anne Franková v letech 1942-44.

Patnáctiletá Anne Franková zemřela v březnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen na tyfus.

V domě, kde se po dva roky Frankovi skrývali, je dnes muzeum dedikované nejmladší dceří. Miep Giesová byla do aktivit, které nadace Anny Frankové v domě pořádá, zapojena až do konce svého života. "Je skvělé, že dům Anny Frankové tu existuje pro návštěvníky už padesát let. Věřím, že se nadace dokáže postarat, aby existoval i dál. Aby tu byl důkaz, že Anne žila. A že jsem ji znala," řekla v jednom z posledních rozhovorů. Poskytla ho v roce 2007.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy