Londýn - Brit Ronnie Biggs, který se proslavil jako spolupachatel slavné Velké vlakové loupeže, zemřel ve věku 84 let. Informaci přinesla stanice BBC s odvoláním na Press Association.
Gang, jehož členem byl i Biggs, v roce 1963 u vesnice Cheddington přepadl poštovní vlak na trase Glasgow - Londýn a ukradl 2,6 milionu liber. Většina pachatelů byla dopadena a odsouzena k vysokým trestům, Ronnie Biggs na třicet let.
Podařilo se mu však po patnácti měsících uprchnout. S pomocí provazového žebříku zdolal 7,5 metru vysokou zeď věznice Wandsworth a odjel přichystanou dodávkou. Řadu let se ukrýval před spravedlností v Brazílii.
V roce 2001 se ve svých jednasedmdesáti letech vrátil do Británie, jelikož v Brazílii nebyl schopen hradit náklady na své léčení. Po návratu domů jej úřady ihned uvěznily, ale nakonec byl v roce 2009 propuštěn, aby mohl zemřít na svobodě. Bývalý lupič v té době už byl upoután na lůžko a jen velmi stěží komunikoval.
"Není to vítězství pro mě, ani pro pana Biggse. Poslali ho domů zemřít," řekl di Stefano.
Biggs, který se pohyboval na invalidním křesle, podle britské televize Sky News již dlouhodobě trpěl zdravotními obtížemi. Na veřejnosti se objevil naposledy v březnu, a to na pohřbu svého společníka Bruce Reynoldse, který byl mozkem zločinu, jenž se dočkal filmového zpracování.
Udělali školáckou chybu
Ačkoliv od přepadení nočního poštovního vlaku uplynulo padesát let, dodnes fascinuje celý svět. Patnácti lupičům totiž 8. srpna 1963 vyšel prostý, ale přesto skvělý plán recidivisty Bruce Reynoldse.
Na trase si našli odlehlé místo, přehodili návěstidlo do polohy "stůj" a čekali. Když vlak zastavil, omráčili strojvůdce, rozpojili soupravu, za lokomotivu připojili vagon se 120 pytli plnými peněz a odjeli.
Po pár kilometrech peníze přeložili do připraveného náklaďáku a lup uklidili na nedaleký statek. Na opuštěné farmě byli dříve, než policie vůbec začala stavět silniční zátarasy.
Dlouhé měsíce to vypadalo, že mají vystaráno do konce života. V pytlích totiž ukořistili 2 631 684 liber v použitých bankovkách nízkých hodnot. To v současnosti podle serveru Newsletter.com odpovídá 46 milionům liber.
Přepočítáme-li vše na koruny, pak si mělo patnáct lidí rozdělit 1,38 miliardy korun. A to je úctyhodných 92 milionů pro každého.
Pohádkového bohatství si ale lupiči neužívali dlouho. Do prosince byla většina z bandy, lidově řečeno, za katrem. Většina personálu poštovního vlaku byla tak zaměstnána tříděním zásilek, že loupež zaznamenala teprve poté, co už bylo po ní.
Pět dní po přepadení farmu objevila policie, ovšem to už tlupa i s kořistí byla pryč. Osudovou chybou lupičů bylo, že si dlouhou chvíli krátili deskovou hrou Monopoly - se skutečnými penězi z vlaku a nechali je na místě. Kriminalistům tak stačilo sejmout otisky. A protože většina pachatelů za sebou měla kriminální minulost, nebyl problém je identifikovat.
Už 22. srpna, tedy čtrnáct dnů po přepadení, přišlo první zatčení, během několika týdnů následovalo dalších jedenáct. Soud začal v lednu 1964 a tucet pachatelů odešel s tresty vězení v celkové délce 300 let.
"Jsem hrdý na zločin století"
Biggs podle svých slov až do smrti ničeho nelitoval. "Jestli se mě chcete zeptat, jestli lituju toho, že jsem byl jedním z vlakových lupičů, pak je moje odpověď Ne," sdělil během setkání s novináři.
"A půjdu ještě dál: Jsem hrdý na to, že jsem byl jedním z nich. A jsem neméně šťastný, že jsem označován jako 'mozek'. Byl jsem tam té srpnové noci, a to se počítá. Jsem jeden z mála svědků - ať už žijících, nebo mrtvých - toho, co bylo 'zločinem století'."