Zemřel papež, který se bál o Evropu. Benediktovi XVI. bylo 95 let

Martin Novák Martin Novák
31. 12. 2022 10:55
Benediktovi XVI. se přezdívalo například Boží rottweiler nebo "panzerkardinal." V roce 2013 odešel do ústraní, jako první papež v historii abdikoval kvůli špatnému zdraví a vysokému věku. Dnes 31.prosince zemřel.
Benedikt XVI.
Benedikt XVI. | Foto: ČTK

Více než sedmnáct let uplynulo od chvíle, kdy Joseph Ratzinger poprvé pokynul věřícím z balkonu svatopetrské baziliky jako papež Benedikt XVI. Jako vůbec první papež po osmi letech v čele Svatého stolce kvůli nedostatku sil odstoupil 28. února 2013 z funkce.

"Se zármutkem vám oznamuji, že emeritní papež Benedikt XVI. zemřel dnes v 9:34 v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu. Další informace budou poskytnuty co nejdříve," uvedl v sobotu vatikánský mluvčí v písemném prohlášení.

Benedikt XVI. nastoupil s pověstí člověka, který na rozdíl od Jana Pavla II. příliš nemiluje masová shromáždění ani cestování, není velkým řečníkem a raději se pohybuje ve vatikánských studovnách a pracovnách.

Nakonec několik dalekých cest podnikl. Navštívil Afriku, Spojené státy i Latinskou Ameriku, včetně Kuby.

Velkým Benediktovým tématem nicméně zůstala starost o osud Evropy. Sekularismus, úbytek věřících a vlivu církve viděl jako velké nebezpečí pro křesťanství.

Benedikt XVI. na Svatopetrském náměstí 15. dubna 2012.
Benedikt XVI. na Svatopetrském náměstí 15. dubna 2012. | Foto: Reuters

Jako dlouholetý prefekt Kongregace pro nauku víry byl prakticky od roku 1981 mužem číslo dvě ve vatikánské hierarchii hned za papežem Janem Pavlem II.

Z této doby si vysloužil několik nepříliš lichotivých přívlastků. Například Boží rottweiler nebo "panzerkardinal."

Kardinál Miloslav Vlk v rozhovoru pro Aktuálně.cz před třinácti lety uvedl, že na něj tak Benedikt vůbec nepůsobil. Obzvláště ne ve třech dnech, které v září 2009 v České republice strávil.

"Po ty tři dny jsem s ním byl hodně a mohl jej pozorovat poměrně zblízka. Nevšiml jsem si žádné razantnosti nebo vystupování z pozice moci. Viděl jsem spíš plachost, řekl bych skoro až nesmělost a nejistotu. Mám pocit, že toto je velmi sympatická vlastnost, kterou si získává lidi. Není to žádný panzerkardinál, jak jej kdysi nazývali němečtí novináři. Potvrdil by mi to každý, kdo se s ním osobně setkal," řekl Vlk.

Proti "kultuře gayů"

Největší napětí kolem církve v době Benediktova pontifikátu způsobilo podezření, že se vedení církve snaží zamést pod koberec případy pedofilních kněží a zneužívání dětí v církevních institucích.

Skandály se objevily v několika zemích a Vatikán musel odrážet obvinění, že případům buď nevěnoval pozornost, nebo je zamlčuje.

Šlo například o více než stovku obětí zneužívání v řadách chlapeckého pěveckého sboru v Bavorsku na začátku šedesátých let. Benedikt XVI. přesto důrazně vystoupil proti návrhům na zrušení celibátu.

Papež neustoupil ani z dalších názorů, které zastával dříve.

V jednom ze svých prvních rozhodnutí zapověděl přístup ke kněžskému svěcení homosexuálům nebo lidem, podporujícím podle jeho vlastních slov "kulturu gayů." 

Nevyslyšel hlasy, volající po změně postoje k antikoncepci. Během svého pobytu v Africe před čtyřmi lety řekl, že kondomy přispívají k šíření AIDS, protože podporují promiskuitu.

Papež Benedikt XVI. přijal ve Vatikánu premiéra Nečase.
Papež Benedikt XVI. přijal ve Vatikánu premiéra Nečase. | Foto: Reuters

"Už od začátku mi bylo jasné, že v řadě názorů Benedikt XVI. neustoupí z linie Jana Pavla II. Takové věci, jako je svěcení žen v katolické církvi, zrušení celibátu nebo podpora antikoncepce, se za jeho pontifikátu zcela určitě neprosadí," řekl prorocky už v roce 2006 v rozhovoru pro Aktuálně.cz Josef Dolista, katolický kněz a teolog, bývalý rektor Vysoké školy evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích.

Nepotěšil muslimy ani Židy

Když vypukla na konci roku 2008 finanční krize, papež vyzval lidi celého světa, aby v sobě mírnili konzumerismus a materialismus.

Jeho kontakt s muslimským světem nezačal dobře. Na začátku roku 2006 při vystoupení na univerzitě v Řezně citoval ze středověké knihy, líčící proroka Mohameda jako zlého a nelidského. V islámském světě to však bylo pochopeno jako papežův názor, takže propukly rozsáhlé protesty, které utišilo až následné Benediktovo vysvětlení a návštěva Turecka.

Příliš nepotěšil ani Židy. Zrušil exkomunikaci čtyř biskupů. Tedy ultrakonzervativních kněží, kteří zpochybňují církevní reformy a větší míru tolerance po Druhém vatikánském koncilu v roce 1965.

To vyvolalo nemalé pozdvižení, zvláště když jeden z omilostněných - britský biskup Richard Williamson - opakovaně zpochybnil holokaust a tvrdil, že plynové komory neexistovaly.

Kontroverze vzbudil také proces svatořečení Pia XII., papeže z let 1939 až 1958, a tedy i z období druhé světové války.

Do historie se ale Benedikt výrazně zapíše také zakončením svého pontifikátu. Jako první papež od roku 1415 rezignoval ze zdravotních důvodů a jako jeden z mála se tak ještě za života dozvěděl jméno svého nástupce.

Malá holčička sebrala papeži pokrývku hlavy. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy