Zemřel Hillary, první muž, který viděl svět z Everestu

Red Zah
11. 1. 2008 14:20
Muž, který vstoupil do historie 29. května 1953
Vítězové z Everestu: Edmund Hillary s Tenzingem Norgayem.
Vítězové z Everestu: Edmund Hillary s Tenzingem Norgayem. | Foto: Reuters

Auckland - Zemřel Edmund Hillary, první muž, který pokořil nejvyšší horu světa: Mount Everest. Bylo mu 88 let.

Hillaryho smrt oznámila světu novozélandská premiérka Helen Clarková a řekla, že smutek zachvátil celou zemi.  "Legendární horolezec, cestovatel a filantrop, nejznámější Novozélanďan, jaký kdy žil," řekla o něm.

Hillary zemřel v nemocnici v Aucklandu na infarkt. Podle místních médií ho trápil také zápal plic.

Na Everest do výšky 8850 metrů nad mořem vystoupil 29. května 1953 v půl dvanácté dopoledne spolu s nepálským šerpou Tenzingem Norgayem. Byli členy čtyřsetčlenné britské výpravy.

"Napřáhl jsem k němu ruku a chtěl jsem si s ním potřást, ale Tenzingovi to nestačilo," citoval Hillaryho vzpomínky na historickou chvíli National Geographic při 50. výročí jejich výstupu.  "Vrhl se mi kolem krku a mocně mě objal."

Sir Edmund

V červenci 1953, dva měsíce po výstupu, který mu zajistil světovou proslulost, ho královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu.

"Byl novým typem hrdiny: vysoký a vytáhlý včelař ze samé periférie britské říše," vzpomněl před pěti lety na Hillaryho výstup National Geographic.

Je možné, že Hillarymu se stala osudnou země, kde si splnil sen a které po celý zbytek života pomáhal. Svým jménem zaštiťoval rozvojové projekty, které přinášely chudým vesnicím peníze. S několika kamarády založil z těchto důvodů nadaci Himalayan Trust.

Hillary se do Himaláje vracel celý život, Šerpové věděli, že v posledních letech života může být každá jeho cesta poslední, protože stárnoucí organismus stále hůře snášel nadmořskou výšku. 

Server BBC uvedl, že jeho zdraví se údajně zhoršovalo od dubna, kdy právě během návštěvy Nepálu upadl.

Meditace za úspěšnou reinkarnaci

Nepálští Šerpové, kteří vyznávají buddhismus, rozjeli série meditací, které by měly pojistit hladký průběh Hillaryho reinkarnace. Hillaryho dlouholetý spolupracovník Ang Rita Šerpa věří, že se Hillary opět narodí jako lidská bytost.

Díky Hillaryho rozvojovým projektům v Nepálu vzniklo na 26 škol, dvě nemocnice, mosty nebo letiště. Zasloužil se také o vybudování národního parku Sagarmatha kolem Everestu.

"Udělal pro nás toho tak hodně. Jestli jeho reinkarnace proběhne úspěšně, může pokračovat ve své dobré práci pro lidstvo," věří Ang Rita, který vystudoval první školu, kterou Hillary v Nepálu otevřel, v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Muž z bankovky

Edmund Hillary se narodil 20. července 1919 v Aucklandu. Pokořit Everest se rozhodl krátce před II. světovou válkou, během níž sloužil jako navigátor u novozélandských leteckých sil.

Hillary získal první horolezecké zkušenosti v novozélandských Alpách. Výpravy k Everestu se zúčastnil už v roce 1951, kdy Nepál čerstvě otevřel hranice.

Edmund Hillary se také zúčastnil výpravy na Severní pól (mimo jiné s prvním člověkem na Měsíci Neilem Armstrongem) a na Jižní pól.

Sir Edmund byl jediným žijícím Novozélanďanem na bankovce tohoto státu, sloužil také jako velvyslanec této země v Indii.

Byl dvakrát ženatý, jeho první manželka Louisa zahynula s dcerou Belindou při letecké havárii v roce 1975.

 

Právě se děje

Další zprávy