O Abelesově úmrtí informoval v pondělí na facebooku jeho syn, upozornil server iDnes.cz. Abeles, kterému Češi říkali také Bedřich, vyvinul zdroj energie pro vesmírné sondy, který se používá dodnes.
Benjamin Abeles zemřel v pondělí v noci ve věku 95 let v Leicesteru v Anglii, napsal v pondělí na facebooku David E. Abeles. Díky mým prarodičům Selmě Kronbergerové a Ernstu Abelesovi, Nicholasi Wintonovi a programu kindertransportů, se stal táta jedním z mála Židů své generace, kteří měli to štěstí a přežili německé nacisty, uvedl.
(1/2) A huge thank you to Ben Abeles. At 94yrs old he continues to be pivotal for the #OurTurn campaign, helping secure pledges from councils for child refugees. He arrived in the UK as a refugee 80yrs ago on the Kindertransport & has contributed so much to our society... pic.twitter.com/NBUlVOGLez
— Safe Passage (@safepassageuk) July 23, 2019
Abeles se narodil v roce 1925 ve Vídni českožidovské rodině a od roku 1933 žil v Praze. Druhou světovou válku přežil díky transportu zorganizovanému Nicholasem Wintonem a jeho spolupracovníky v Británii. Sloužil i u britského letectva. Po válce se vrátil do hlavního města osvobozeného Československa. Jeho rodina holokaust nepřežila.
Studia dokončil Abeles v Izraeli, kam vycestoval legálně v roce 1949. Jako fyzik se proslavil v USA, kam odjel v roce 1956. Spolu s kolegou Georgem Codym stál u objevu zdroje, který může družice napájet ve větších vzdálenostech od Slunce, kde už nefungují fotosolární články. V roce 1961 si nechal tento objev termoelektrického generátoru patentovat.
Abeles měl české, americké i izraelské občanství. "Táta byl skutečně přírodní živel, který cítil upřímnou empatii a solidaritu se všemi uprchlíky," uvedl Abelesův syn.
Nicholas Winton zorganizoval transporty, které z nacisty okupovaného Československa dopravily do Británie 669 židovských dětí. Záchraně dalších zabránila druhá světová válka. O Wintonově akci natočil režisér Matej Mináč dokument, jehož britské premiéry se v roce 2011 zúčastnil v Londýně i Abeles.