Zemřel fotograf ikonického snímku z protestů v Číně. Zachytil muže před kolonou tanků

ČTK ČTK
13. 9. 2019 14:00
Ve věku 64 let zemřel americký fotograf Charlie Cole, který proslul snímkem osamoceného muže, jak stojí proti koloně tanků. V pátek o tom informoval server BBC News. Snímek se stal symbolem prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men (náměstí Nebeského klidu) z roku 1989.
Slavný snímek osamoceného muže stojícího proti koloně tanků
Slavný snímek osamoceného muže stojícího proti koloně tanků | Foto: ČTK/AP

Čínská policie tehdy demonstrace brutálně potlačila. Cole za fotografii dostal v roce 1990 cenu World Press Photo.

Cole žil v posledních letech na indonéském ostrově Bali, kde minulý týden zemřel. Slavný snímek muže proti tanku pořídil 5. června 1989 pro časopis Newsweek z hotelového balkonu. Cole byl jedním ze čtyř fotografů, kterým se podařilo scénu zachytit.

Den předtím - v noci na 4. června - čínská armáda tvrdě zasáhla proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali při protestních akcích demokratické reformy. Zahynuly stovky, možná až tisíce studentů, aktivistů i dalších občanů. Úřady následně pozatýkaly více než 1600 lidí po celé zemi, které podezíraly ze zločinů spojených s demonstracemi. Oficiální bilanci obětí čínské úřady nikdy nezveřejnily.

Symbolem mírového odporu se stal muž oblečený v bílé košili s nákupní taškou v ruce, který se den po masakru postavil v Pekingu do cesty dlouhé koloně tanků a obrněných vozidel. Totožnost muže není dosud známa, stejně jako není známo jméno řidiče tanku, který dotyčného odmítl srazit.

Fotograf Charlie Cole uvedl, že očekával mužovu smrt a cítil odpovědnost zaznamenat, co se děje. Protestujícího nakonec z ulice odtáhli dva muži. O jeho dalším osudu se nic neví.

Coleovi bylo jasné, že ho čínské bezpečnostní složky podrobí prohlídce, a tak nevyvolaný film ukryl v koupelně hotelu. Krátce poté, co snímek zhotovil, vtrhli do jeho hotelového pokoje zástupci čínských úřadů, film ale nenašli.

Události na náměstí Tchien-an-men jsou v komunistické Číně dodnes předmětem přísné cenzury a fotografie muže stojícího proti tanku je nadále zakázaná.

Video: Život v čínské rodině? Politiku neřeší, mají vlastní čínskou planetu, říká Vrátná

Čínu obecně považuji za jednu z nejbezpečnějších zemí světa, Číňané žijí komunitně, v tradičním hutongu zvyky převládají, jsou spokojení | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy