Mnichov - Zemřel Cornelius Gurlitt, jednaosmdesátiletý sběratel umění, jehož unikátní kolekce obrazů a grafik loni koncem roku udivila celý svět.
S odvoláním na jeho mluvčího Stephana Holzingera o tom informovala agentura Reuters.
Právě v Gurlittově mnichovském bytě německá policie v únoru 2012 zabavila sbírku více než 1400 uměleckých děl, mezi nimiž byly malby, kresby a grafiky od Canaletta, Eugena Delacroixe, Henriho Matisse, Marka Chagalla a dalších slavných umělců.
V senzačně objevené sbírce, o níž byl svět zpraven loni v listopadu, nechybělo ani 380 děl, jež nacisté označovali za "zvrhlé umění".
Znalci hodnotu celé mnichovské sbírky odhadli na miliardu eur, tedy v přepočtu zhruba 27 miliard korun.
Část děl se chystal vrátit
Cornelius Gurlitt byl synem obchodníka s uměním Hildebranda Gurlitta, kterého nacisté pověřili rozprodáním děl Picassa, Chagalla, Matisse a dalších do ciziny.
Letos v únoru vyšlo najevo, že Mnichov nebyl jedinou sběratelovou skrýší a zhruba 60 cenných děl skrýval i jeho dům v rakouském Salcburku.
Soubor děl vyvolal rozruch především proto, že obsahoval i díla zabavená za 2. světové války Židům.
Koncem března německý sběratel prohlásil, že se dobrovolně vzdá některých děl. Podle jeho právníka Christopha Edela mělo jít o díla, u nichž je nepochybné, že byla zabavena právoplatným vlastníkům, napsala agentura AP.
"Chystáme se vrátit dílo ze schwabinské (mnichovské) části sbírky, které je oprávněně považováno za zkonfiskované," vysvětlil tehdy právník, jehož Gurlittovi přidělil soud.