Zemřel 41. prezident USA George Bush starší. Muž, jenž ukončil studenou válku

George Bush starší obrazem: Válečný letec, sportovec, šéf CIA, politik i hlava klanu
Kadet George Bush, rok 1943.
Letadlo George Bushe bylo sestřeleno nad Japonskem, američtí námořníci zachraňují pilota Bushe z moře krátce před tím, než na místo dorazili Japonci, 2. září 1944.
Americký námořní letec George H. W. Bush sedí v kokpitu letadla Avenger, s nímž bojoval ve 2. světové válce.
George Bush coby basebalový kapitán Yale University, 1948. Zobrazit 34 fotografií
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 12. 2018 8:56
V pátek pozdě večer zemřel George Bush starší, 41. prezident USA z let 1989 až 1993. "Jeb, Neil, Marvin, Doro a já se zármutkem oznamujeme, že po 94 pozoruhodných letech náš drahý táta zemřel," uvedl George W. Bush ml., jenž před sedmi měsíci pochoval i svou maminku, někdejší první dámu Barbaru Bushovou.

"George H. W. Bush byl člověkem obdařeným ušlechtilostí charakteru a nejlepším otcem, jakého si syn nebo dcera mohou přát," dodal Bush mladší.

O úmrtí informoval prostřednictvím Twitteru mluvčího rodiny Jim McGrath.

George H. W. Bush si získal popularitu díky úspěchu Spojených států ve válce v Perském zálivu v roce 1991, ale následně vyprchala během krátké hluboké recese, kdy porušil svůj slib, že nebude zavádět nové daně. Při druhé kandidatuře na prezidenta porazil republikánského politika demokrat Bill Clinton.

Hrdina z 2. světové války Bush byl před svým prezidentstvím rovněž kongresmanem, ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) nebo také viceprezidentem za Ronalda Reagana.

Bill Clinton, který Bushe porazil ve volbách v roce 1992, napsal, že bude "navždy vděčný" za přátelství, které ho s Bushem pojilo. Cenil si na něm "vrozenou a skutečnou slušnost" a také oddanost manželce Barbaře a celé rodině.

Trumpovi v prohlášení uvedli, že Bushe oceňují za "zdravý rozum, spolehlivý úsudek a klidné vůdcovství". V prohlášení se také připomíná to, že Bush dokázal vést národ i svět k "mírovému a vítěznému zakončení studené války". Obamovi Bushův život označili za odkaz "pojmu veřejné služby jako vznešeného a radostného poslání".

James Baker, který byl v Bushově administrativě ministrem zahraničí a patřil k exprezidentovým blízkým přátelům, sdělil, že Bushův odkaz bude "navždy vytesán do dějin Ameriky a světa". Ve všech svých funkcích Bush podle Bakera prokazoval "sílu, poctivost, soucit a skromnost, což jsou vlastnosti charakterizující skutečně velké vůdce".

Bush na Václavském náměstí oslavil sametovou revoluci

Dne 17. listopadu 1990 navštívil i tehdejší Československo, aby s ním po boku tehdejšího prezidenta Václava Havla oslavil první výročí sametové revoluce. Byl to první a poslední americký prezident (ve funkci), který kdy navštívil Československo. Samostatné Česko od té doby navštívily další tři hlavy Spojených států.

Jeho návštěvu provázela mimořádná bezpečnostní opatření, Bush se však nechal strhnout atmosférou na Václavském náměstí a vyšel k mírnému zděšení americké ochranky mezi lidi a nadšeně si s nimi třásl rukou.

Této návštěvě předcházela slavná jízda Václava Havla hned v únoru 1990 do USA, kde československému prezidentovi tleskal ve stoje celý americký Kongres, mimo jiné i za slova o nutné demokratizaci Sovětského svazu, která by pomohla celému světu.

Do České republiky pak George Bush st. zavítal i v roce 1999 při příležitosti desátého výročí sametové revoluce. Tehdy již jako exprezident převzal z Havlových rukou Řád Bílého lva.

Ředitel CIA, konec studené války i konflikt v Iráku

Během své kariéry byl ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA), viceprezidentem i šéfem Bílého domu. George Bush starší, člen známé politické dynastie, dotáhl v prezidentské funkci to, co započal již Ronald Reagan - ukončil studenou válku. Z Bushovy iniciativy také v roce 1991 zasáhla vojska OSN v Iráku. Nedokázal si však poradit se skomírající ekonomikou, a proto zřejmě svůj úřad již neobhájil. Bush starší v pátek zemřel, bylo mu 94 let.

Z doby působení v čele USA (1989 až 1993) je oceňována zahraniční politika. Necelý měsíc po stržení berlínské zdi se Bush v prosinci 1989 sešel k oficiálním rozhovorům se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Setkání na lodi u břehů Malty inicioval Bush pod vlivem změn v Polsku a v dalších socialistických zemích. Na summitu nebyl podepsán žádný oficiální dokument, přesto však vstoupil do dějin jako faktický konec studené války.

George Bush st. a Michail Gorbačov na tiskové konferenci v Moskvě v červenci 1991.
George Bush st. a Michail Gorbačov na tiskové konferenci v Moskvě v červenci 1991. | Foto: Reuters

Bush přesvědčil Američany i Kongres o nutnosti tažení proti Iráku po jeho invazi do Kuvajtu v roce 1991 (operace Pouštní bouře). Někteří odpůrci mu vyčítají, že ponechal Saddáma Husajna u moci a dovolil mu použít sílu proti Kurdům. Jiní zase poukazují na to, že s vojenským zásahem v Jugoslávii Bush váhal podstatně více než v případě Iráku. Prezidentovou mýlkou také podle analytiků bylo, že se domníval, že lze spojit hospodářství volného trhu se sovětským zřízením.

Osudnou se ale Bushovi stala vnitřní politika. Hospodářská situace USA se pod jeho vedením totiž nezlepšila, ekonomika procházela vleklou recesí a sužoval ji rostoucí rozpočtový deficit. Američanům se nelíbila ani vzrůstající kriminalita. I proto Bush v roce 1992 při své druhé kandidatuře na úřad prezidenta prohrál s demokratem Billem Clintonem. Toho pro změnu v lednu 2001 na dvě volební období vystřídal Bushův syn - George Walker Bush.

Do politiky Bush vstoupil koncem 50. let. Když se ucházel o místo senátora za stát Texas, štěstí mu nepřálo. Posléze ale vybojoval křeslo ve Sněmovně reprezentantů (1966 až 1970) a rychle si získal pověst konzervativního politika.

Foto: Reuters

Prezident Richard Nixon jej posléze jmenoval velvyslancem v OSN, Bush také předsedal Národnímu výboru republikánů a byl i vedoucím mise USA v Číně. V období 1976 až 1977 řídil CIA, poté šéfoval v několika texaských bankách.

O prezidentský úřad se Bush pokoušel už v roce 1980, propadl ale ve stranických primárkách. Dostal však nabídku od pozdějšího vítěze voleb Reagana a v letech 1981 až 1989 mu pomáhal jako viceprezident. Na starost měl vládní jednotku pro boj s terorismem a byl i předsedou Senátu.

V prezidentských volbách v roce 1988 Bush zvítězil nad demokratickým kandidátem Michaelem Dukakisem a od 20. ledna 1989 se na čtyři roky stal šéfem Bílého domu.

Pilot amerického válečného námořnictva

Foto: Reuters

George Herbert Walker Bush se narodil 12. června 1924 v Miltonu ve státě Massachusetts, v zámožné rodině bankéře a pozdějšího senátora. Podstatnou část života prožil v Texasu.

V 18 letech se stal pilotem amerického válečného námořnictva a účastnil se bojových operací. Na konci druhé světové války ukončil na Yaleově univerzitě studia ekonomie, což uplatnil v letech 1953 až 1966 v texaské ropné společnosti Zapata Petroleum, kde byl předsedou správní rady.

V roce 1945 se Bush oženil s Barbarou Pierceovou, která zemřela letos v dubnu. Spolu mají čtyři syny, kromě George Walkera mladšího dále Jeba, Neila a Marvina, a dceru Dorothy. Další z dcer Robin zemřela ve třech letech na leukemii.

Politika je vlastní také Jebovi, který byl v letech 1999 až 2007 guvernérem Floridy. Rovněž Jebův syn George Prescott Bush se veřejně angažuje.

Bushe staršího v posledních letech trápily zdravotní problémy. Někdejší nadšený sportovec si ještě na oslavu svých pětaosmdesátin dopřál za přítomnosti celého rodinného klanu další tandemový seskok padákem.

Video: Podívejte se na emotivní projev George Bushe st. na Václavském náměstí rok po revoluci

Americký prezident George Bush st. oslavil 17. listopadu 1990 s Čechoslováky první výročí sametové revoluce. Tato návštěva vešla do dějin. | Video: US Embassy Prague
 

Právě se děje

Další zprávy