Zemětřesení dosahovalo síly 6,3 Richterovy škály a epicentrum mělo nedaleko města Padang. Podle záchranářů zničilo stovky budov.
Počet obětí může být však mnohem vyšší. Záchranáři právě v tuto chvíli prohledávají tři města nedaleko epicentra. "Máme zprávy, že šlo o dva otřesy. Nyní víme o sedmdesáti mrtvých," řekl agentuře Reuters tajemník indonéské vlády Sudi Silalahi.
Zemětřesení zasáhlo Sumatru v 10:49 dopoledne místního času (4:49 našeho času), telefonní linky kolem hlavního města Padangu byly mimo provoz.
Nestabilní Indonésie
- 6. březen 2007: Zemětřesení o síle 6.3 zasáhlo Sumatru (nejméně 30 mrtvých)
- 18. prosinec 2006: Zemětřesení o síle 5.7 zasáhlo Sumatru (nejméně 7 mrtvých)
- 17. červenec 2006: Tsunami, které vzniklo po zemětřesení o síle 7.7 zasáhlo Javu (500 mrtvých)
- 27. květen 2006: Zemětřesení o síle 6.2 nedaleko Jogjakarty (5000 mrtvých)
- 26. prosinec 2004: Tsunami, které vzniklo po zemětřesení o síle 9.1 zasáhlo Sumatru (130 000 mrtvých)
Druhé zemětřesení o síle 6.0 zasáhlo západní Sumatru o dvě hodiny později. Oba otřesy zaznamenali také obyvatelé Malajsie nebo Singapuru.
Mezi mrtvými bylo také několik dětí a učitel z měst Solok a Batusangkar, kde se zřítily budovy školy.
Podle Samsurahima, starosty jednoho z postižených měst Soloku, utrpěly stovky lidí zranění. Většinou jde o zlomeniny a odřeniny.
"Urychleně žádáme o zdravotnickou pomoc...naše možnosti jsou nedostačující," uvedl starosta.
Obyvatelé níže položených míst se přesunuli do vyšších poloh, ale úřady nevydaly žádné varování přeh hrozící vlnou Tsunami. Zemětřesení totiž nemělo epicentrum na mořském dně.
Více než 200 pacientů muselo být urychleně převezeno z nemocnice v Padangu, která byla těžce poškozena. Evakuována musela být také starší výšková budova v centru Singapuru, která se otřesy nebezpečně rozkývala.
"Lidé se už vracejí domů, ale ve městě zkolabovala doprava," uvedl starosta Padangu Fauzi Bahar.