Zemětřesení v Číně: 184 obětí a skoro 12 tisíc raněných

Zahraničí Zahraničí
21. 4. 2013 15:57
Otřesy dosáhly 6,6 stupňů Richterovy škály
56 mrtvých a 600 zraněných si dnes vyžádalo silné zemětřesení, které zasáhlo čínskou provincii S'-čchuan na jihozápadě země
56 mrtvých a 600 zraněných si dnes vyžádalo silné zemětřesení, které zasáhlo čínskou provincii S'-čchuan na jihozápadě země | Foto: Reuters

Peking - Záchranáři se snaží dostat do odlehlých oblastí v jihozápadní Číně, které odřízlo od světa sobotní zemětřesení. Podle nové bilance agentury Reuters je nejméně 184 mrtvých a 24 pohřešovaných, zranění utrpělo více než 11.800 lidí, z toho skoro tisíc těžká.

Otřesy měly sílu 6,6 stupňů Richterovy škály.  Po prvním silném zemětřesení seismologové zaznamenali několik dalších následných otřesů, z nichž nejsilnější dosáhly síly 5,5 stupně.

Zemětřesení udeřilo krátce po osmé hodině ranní místního času (tedy po druhé ranní našeho času) v okrsku Lu-šan nedaleko města Ja-an. Americká geologická služba USGC uvedla, že epicentrum bylo v hloubce 12 kilometrů . Otřesy cítili obyvatelé v okolních provinciích i v provinční metropoli Čcheng-tu, kde mnozí v panice vybíhali z domů na ulice.

Většina obětí je zatím z Lu-šanu, kde otřesy přerušily dodávku pitné vody a elektřiny. Záběry na čínských zpravodajských serverech ukazují zřícené budovy a obyvatele se zakrvácenými obvazy. Záchranářům v Lu-šanu se z trosek podařilo vytáhnout 32 živých lidí..

Letiště v Čcheng-tu bylo po krátkém přerušení provozu znovu otevřeno, ale na silnice smějí jenom vozidla první pomoci a záchranářů.

Do oblasti dorazil premiér Li, který řekl, že je třeba napnout síly v příštích 24 hodinách, které jsou rozhodující pro záchranu životů. Vláda vyslala 6 tisíc vojáků, kteří mají pomáhat při záchranných pracích.

Podle zpřesněných informací otřesy dosáhly síly 6,6 stupně Richterovy škály (předběžné odhady uváděly až 7 stupňů).

Provincie S'-čchuan je jednou ze čtyř, kterou jsou v Číně producentem zemního plynu. Největší asijská ropná rafinerie Sinopec Group oznámila, ře její rozsáhlé naleziště zemního plynu Pchu-kuang otřesy nenarušily.

Před pěti lety, v květnu 2008, zabilo silné zemětřesení v S'-čchuanu více než 80 tisíc lidí. Tehdy dosáhly otřesy půdy síly 7,9 stupně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy