Zeman v OSN: Svět se stále zdráhá bojovat s teroristickou anticivilizací, migrace je odliv mozků

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2017 19:20
Teroristé jsou ukryti v nynější migrační vlně, prohlásil v projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN český prezident Miloš Zeman. Masivní migrace z Afriky a Asie podle něj oslabuje potenciál těchto regionů a každý, kdo vítá migranty v Evropě, je s tím srozuměn. Je třeba stabilizovat obyvatelstvo v domovských státech, nikoli podporovat migraci, zdůraznil Zeman.
Video: Záznam projevu Miloše Zemana ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN. | Video: DVTV

New York - Boj proti mezinárodnímu terorismu a následky mocné migrační vlny z Asie a Afriky byly v úterý ústředními tématy projevu českého prezidenta Miloše Zemana ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN. Svět podle Zemana stále váhá postavit se "teroristické anticivilizaci" s plnou silou.

Český prezident kritizoval světovou organizaci za to, že "ani po sedmdesáti letech nedokáže pojem terorismus definovat". Prohlásil, že OSN zastřešuje 38 protiteroristických organizací nebo institucí.

"Dobrý bože!" komentoval Zeman tento stav. Přivítal nicméně, že v OSN působí nový Protiteroristický úřad.

"Potřebujeme jeden silný úřad proti terorismu"

"Posíláme kondolence, vyjadřujeme svou solidaritu s oběťmi teroristických činů, organizujeme protesty a demonstrace. Ale bohužel se stále zdráháme bojovat s teroristickou anticivilizací plnou silou," řekl Zeman.

Vyzval k vytvoření silného ústředního úřadu OSN, který by mohl proti teroristům zasahovat všemi prostředky.

"Co potřebujeme, je jeden, ale zato silný úřad bojující proti terorismu a vybavený vším potřebným včetně vojenské síly," prohlásil.

"Džihádisté se skrývají uvnitř migračních vln"

Za druhou stranu mince označil prezident migraci, která je podle něj spojena s terorismem, protože džihádisté jsou ukryti uvnitř migračních vln. Masivní migrace z Afriky a Asie představuje odliv mozků, oslabení potenciálu těchto zemí.

"Každý, kdo vítá migranty v Evropě, souhlasí s tímto odlivem mozků a s trvalou zaostalostí těchto zemí," řekl.

Zapotřebí je podle prezidenta stabilizace obyvatelstva těchto států cestou budování škol a vodních a energetických zdrojů.

Zeman svůj zhruba desetiminutový projev pronesený v angličtině ukončil optimistickým prohlášením, že nad mezinárodním terorismem se nakonec podaří zvítězit.

Český prezident v úterní rozpravě promluvil jako devátý. Zatímco před rokem přišla řada na Zemana až večer, a on tak mluvil před téměř prázdným sálem, tentokrát měl možnost státníky oslovit ještě v dopolední části, na kterou je upřena největší pozornost.

Díky losu navíc seděla česká delegace v sále hned v první řadě.

Politici: Zeman zopakoval své myšlenky

Zástupci českých politických stran reagovali na obsah Zemanova projevu relativně pozitivně. Podle politiků česká hlava státu zůstala u svých témat i myšlenek a v podstatě neřekla nic nového.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík označil spojování terorismu jen s migrační vlnou za zjednodušující. "Ale terorismus roste z frustrace - a příchozí do Evropy mají často zkreslené představy o životě tady. Myslím, že po čase, ale klidně až v další generaci, přijde další vlna frustrace. Souhlasím, že pomáhat má Evropa spíše v problematických oblastech než bezbřeze rozevřít náruč," uvedl Gazdík.

Podle prvního místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška mluvil na půdě OSN dobře a důstojně slovenský prezident Andrej Kiska. "Miloš Zeman toho moc neřekl. Nic nového," napsal Ženíšek na twitteru. Kiska v projevu uvedl, že sobectví a úzké národní zájmy jsou hlavní překážkou rozvoje lidstva. Zdůraznil, že "krvavá realita našeho věku" je toho bolestným důkazem.

Ženíšek doplnil, že se Zemanem nelze nesouhlasit v tom, že problém islámského terorismu patří k největším bezpečnostním hrozbám na světě. "Miloš Zeman o tom hovořil již v minulých letech na půdě OSN. Ve svém projevu tak neřekl nic nového," konstatoval Ženíšek.

Někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v České televizi ocenil, že se Zeman věnoval pouze dvěma tématům, takže jeho projev byl přehledný. Hlava státu podle Svobody opakovala své dřívější myšlenky.

"Se vším souhlasím. Ale Evropa bude řadu skutků vidět jako teroristických, ale někdo jiný je může vidět jako boj za svobodu, nějaký v uvozovkách ušlechtilý cíl," řekl k Zemanovu výroku o definici terorismu.

Další bývalý šéf diplomacie Jan Kavan (ČSSD) v debatě ČT ocenil, že Zeman terorismus definoval jasně jako činnost islamistických radikálů a nezobecňoval boj proti terorismu jako boj proti islámu jako takovému.

"Ocenil jsem jeho podporu rozvojové pomoci zemím, kde je bída. Aby se životní úroveň zlepšila natolik, že by odtamtud lidé nemuseli utíkat ze strachu z hladu a podobně," uvedl Kavan.

 

Právě se děje

Další zprávy