Zeman přiletěl do Číny. Návštěva přinese miliardové investice, slibuje si Hrad

ČTK ČTK
25. 4. 2019 6:34
Prezident Miloš Zeman příletem do Pekingu zahájil pátou návštěvu Číny. Ve čtvrtek se setká například se zástupci vedení Bank of China a společnosti CITIC. Během schůzek by podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře měla být podepsána memoranda o miliardových čínských investicích. Večer se Zeman zúčastní recepce na české ambasádě, na které bude zahájena oslava 70. výročí navázání česko-čínských diplomatických styků.
Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching.
Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching. | Foto: ČTK

Zeman ve funkci prezidenta zavítal do Číny již popáté. Hlavním cílem jeho cesty je účast na konferenci věnované projektu nové Hedvábné stezky, která by měla mimo jiné dopravně propojit Čínu s evropskými i asijskými zeměmi. Na programu má také setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Český prezident je znám svým příklonem k ekonomické spolupráci s Čínou. V minulosti sliboval příliv čínských investic za více než 200 miliard korun, čínské firmy ale v České republice investovaly výrazně méně peněz.

Zejména opoziční politici proto poukazují na sporné přínosy sbližování některých českých politiků s Čínou. Ke kritikům se přidal i premiér Andrej Babiš. Zklamání z výše investic vyjádřil minulý týden v rozhovoru s čínskou televizí CCTV i sám Zeman.

Podle Mynáře by se měly investice v dalších letech zvyšovat. Společnost CITIC po převzetí firmy CEFC, která se dostala do potíží po vyšetřování svého zakladatele a Zemanova poradce Jie Ťien-minga, slíbila, že bude pokračovat v předešlých aktivitách CEFC Europe v České republice a přidá k nim nové projekty.

"Můžu potvrdit, že s velkou pravděpodobností dojde dnes k podepsání dohody, která bude znamenat konkrétní investice ve prospěch České republiky ve výši asi jedné miliardy amerických dolarů (asi 23,1 miliardy korun)," řekl Mynář.

Memorandum bude podle něj podepsáno při čtvrteční návštěvě Zemana ve společnosti Bank of China, která bude garantovat finance umožňující investice prostřednictvím CITIC Europe v České republice.

"Bude to fond, který bude společně spravován společností CITIC ve prospěch České republiky. Budou to peníze, které budou alokovány z Bank of China a částečně CITIC," řekl. Bank of China se podle něj zaváže, že během dvou let prostřednictvím CITIC Europe investuje do významných projektů v České republice miliardu dolarů.

Zároveň by měla být podepsána dohoda mezi Bank of China a Hospodářskou komorou ČR, na základě které bude Bank of China během tří let investovat do projektů českých společností "řádově dvě miliardy eur".

"Nebude to klasické úvěrování, znamená to garanci ze strany Bank of China pro Hospodářskou komoru, že pakliže budou kvalitní projekty v rámci českých firem v České republice, tak dojde k financování těchto projektů v České republice," řekl kancléř. Memorandum bude podle něj obsahovat "časový i finanční rámec".

V neděli se Zeman setká s čínským prezidentem. Podle Mynáře bude jedním z témat jednání podpora českých podnikatelů, kteří mají zájem o vstup na specifický čínský trh.

Za jeden z cílů schůzky označil snahu o otevření "kratší, snazší a lepší cesty" pro české podnikatele. Do Číny již ve středu přiletěla česká podnikatelská delegace pořádaná Hospodářskou komorou, účastní se jí zástupci asi 60 firem.

Se Zemanem do Číny dorazil i Jágr

Součástí delegace českého prezidenta v Číně je i pět českých ministrů nebo například Jaromír Jágr, který by se měl stát tváří turnaje v ledním hokeji na olympijských hrách pořádaných Pekingem v roce 2022. Společně s manželkou prezidenta Ivanou Zemanovou a českými představiteli hokeje se dnes setká s čínskými hokejisty a hokejovými funkcionáři.

Na české ambasádě v Pekingu se dnes také uskuteční slavnostní recepce pro několik set lidí. Podepsáno během ní bude několik memorand. Jedno z nich by se mohlo týkat otevření pátého leteckého spojení mezi Českou republikou a Čínou.

Linka by měla propojit Prahu s jihočínským Šen-čenem. Zeman se také krátce setká s Marošem Šefčovičem, neúspěšným kandidátem na slovenského prezidenta. Zeman ho před volbou podpořil. Šefčovič je v Pekingu z pozice místopředsedy Evropské komise.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 35 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy