Žebříček lenosti národů: vévodí mu Malta, Češi 66.

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
13. 8. 2012 7:00
Mezinárodní tým vědců poměřoval fyzičku národů na základě statistik WHO

Londýn - Mezinárodní vědecký tým vedený brazilským expertem Pedrem Hallalem sestavil žebříček nejlenivějších národů světa.

S využitím statistických údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) poměřoval státy podle míry fyzické aktivity jejich obyvatel.

Do srovnání bylo zařazeno 102 zemí světa s tím, že za "lenivé" byli označeni lidé, kteří se týdně nevěnují alespoň pětkrát třicetiminutové lehké námaze, případně třikrát dvacetiminutovému náročnějšímu zatížení.

Nejlenivější národy planety:

 • 1. Malta - 79 % neaktivních
 • 2. Svazijsko - 69 %
 • 3. Saudská Arábie 68,8
 • 4. Srbsko 68,3 %
 • 5. Argentina 68,3 %
 • 6. Mikronésie 66,3 %
 • 7. Kuvajt 64. 5. %
 • 8. V. Británie 63, 3  %
 • 9. S. A. Emiráty 62,5 %
 • 10. Malajsie 61,4 %
 • -------------------
 • 66. Česko 25 %

Jako nejlenivější národ se ukázala být Malta, kde žije podle průzkumu 71,9 procenta fyzicky neaktivních lidí.

Česká republika skončila v lepší polovině seznamu, když se s 25 procenty "lenivých" dostala na 66. místo. Na posledním, tedy nejlichotivějším místě, je podle autorů seznamu Bangladéš, kde žije jen 4,7 procenta fyzicky neaktivních obyvatel.

Druhým "nejlenivějším" státem je jihoafrické Svazijsko, třetí je Saúdská Arábie následovaná Srbskem, Argentinou, Mikronésií a Kuvajtem. Itálie je patnáctá, USA sedmatřicáté. Čína je na 58. místě, Německo na 61. místě a Rusko na 77. místě ze 102 států.

Nedostatek pohybu je podle autorů seznamu ve světě příčinou až desetiny všech vážných onemocnění. K nejvážnějším důsledkům patří srdeční a cévní problémy, cukrovka a některé druhy rakoviny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy