Pád ze severního svahu Sněžky nepřežili dva lidé. Záchranáři ukončili pátrání

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2024 12:43
Na severní straně Sněžky v úterý zemřeli dva muži, kteří se zřítili ze svahu hory. Mluvčí policie v Jelení Hoře (Jelenia Góra) v televizi TVN24 potvrdila informace české horké služby, že pocházeli z Polska.
Sněžka, ilustrační foto.
Sněžka, ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Záchranáři do úterního večera prohledávali svah Sněžky, jestli na něm není další člověk, nikoho ale nenašli a pátrání ukončili, napsalo vratislavské vydání listu Gazeta Wyborcza s odvoláním na polskou horskou službu.

Horská služba v Peci pod Sněžkou obdržela zprávu o neštěstí okolo 14:00 od polské turistky. "Oznámila pád několika osob ze Sněžky na polskou stranu do kotle (Lomničky (Lomniczky). Na pomoc poraněným se ihned vydala šestičlenná skupina záchranářů z Pece pod Sněžkou a polské horské služby GOPR," popsal záchrannou akci mluvčí Horské služby České republiky Marek Fryš.

Do akce se zapojilo 22 členů polské horské služby a šest polských vojáků. Češi měli na místě čtyři záchranáře horské služby a dva vrtulníky zdravotnické záchranné služby. Poláci vyslali jeden vrtulník. Mluvčí jelenohorské policie později uvedla, že šlo o muže z Polska.

Ve středu horská služba GOPR upřesnila, že tragický pád dvou Poláků ve věku 23 a 47 let byl dlouhý přibližně 900 metrů. 

Záchranáři v úterý prohledali celý takzvaný žlab smrti, kterým se muži zřítili, nikoho dalšího však nenašli. Náčelník polské horské služby Adam Tkocz deníku Gazeta Wyborcza řekl, že třetí člověk, o kterém původně mluvili svědci, pravděpodobně na svahu nebyl. Lidé zřejmě padající batoh považovali za člověka.

Jubilejní cesta vedoucí od Slezské boudy na Sněžku je v zimě zavřená, když ji zasype sníh, splyne s úbočím hory.

Horská služba v Krkonoších upozorňuje, že podmínky pro turistiku jsou náročné, protože svahy jsou zledovatělé. "Již několik dní platí v Krkonoších výstraha před zledovatělým terénem na hřebenech. Ještě v průběhu pondělka se odehrála na svazích Sněžky obdobná akce, která se však obešla bez zranění," dodal Fryš.

Nehody s více oběťmi jsou v Krkonoších poměrně výjimečné. Například v červnu 2022 zahynuli v důsledku nepřízně počasí tři lidé, když na jejich auto spadl strom, jeden člověk z vozu skončil v nemocnici. Nehoda se stala na silnici II/252 do Malé Úpy. Pád asi 30 metrů vysokého smrku tam pravděpodobně způsobil poryv větru. V březnu 1998 pak zemřeli dva horolezci, kteří traverzovali v Labském dole přes Assmanovu plošinu. Při sestupu žlabem se utrhl sněhový převis a muži spadli z asi 200metrové výšky a zahynuli.

Členové české a polské horské služby si každoročně 16. ledna připomínají úmrtí členů horské služby Jana Messnera a Štefana Spusty. Oba muži zemřeli v lednu 1975 při záchraně turisty na Sněžce. Messner a Spusta se vydali na pomoc turistovi, který se při sestupu ze Sněžky pokryté ledem nešťastnou náhodou zřítil na polskou stranu hory. Jelikož nešlo o plánovanou záchrannou akci, neměli s sebou jisticí pomůcky, přesto neváhali a rozhodli se pomoci. To se záchranářům stalo osudným. Tragickou událost tehdy nepřežil ani turista.

 

Právě se děje

Další zprávy