Útok v ruském Dagestánu má už 20 obětí. Pachatelé cílili na kostely i synagogy

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2024 16:43
Bilance obětí nedělního útoku v ruském Dagestánu se zvýšila na 20, uvedlo v pondělí podle agentury TASS ruské ministerstvo zdravotnictví. Vyšetřovací výbor dosud uváděl 15 mrtvých policistů a čtyři civilisty. Po smrti je také pět útočníků. Úřady v pondělí ráno rovněž informovaly, že po Derbentu byla protiteroristická operace ukončena také v Machačkale.
Snímek zachycuje požár budovy v ruském Derbentu.
Snímek zachycuje požár budovy v ruském Derbentu. | Foto: Reuters

Zvýšení bilance mrtvých oznámila dagestánská ministryně zdravotnictví Taťjana Beljajevová. Neupřesnila, zda je nově evidovaným mrtvým policista, nebo civilista. Dalších 26 osob bylo podle ní zraněno, z toho sedm těžce.

Vyšetřovací výbor předtím sdělil, že podle předběžných údajů bylo při útoku, ke kterému se dosud nikdo nepřihlásil, zabito 15 strážců zákona a čtyři civilisté, včetně pravoslavného kněze. Podle něj zemřelo během zákroku bezpečnostních složek také pět útočníků. Jejich totožnost se už podařilo určit.

O konci protiteroristické operace v Derbentu informoval ruský Národní protiteroristický výbor již v neděli pozdě večer. Situace v dagestánské metropoli Machačkale, která se nachází asi 120 kilometrů severně od Derbentu, byla zprvu nepřehledná. V pondělí ráno Národní protiteroristický výbor uvedl, že operace skončila i tam.

"V souvislosti s odstraněním hrozby ohrožení života a zdraví občanů bylo rozhodnuto o ukončení protiteroristické operace. Dne 24. června v 08:15 (7:15 SELČ) byl zrušen právní režim protiteroristické operace v administrativních hranicích Machačkaly a Derbentu," citoval TASS z prohlášení.

K pozadí útoků dosud chybí spolehlivé informace. Dagestánský gubernátor Sergej Melikov však uvedl, že byly řízeny ze zahraničí. Někteří činitelé v Dagestánu a Moskvě již obvinili Ruskem napadenou Ukrajinu, uvedla agentura DPA. Podle médií se do útoků zapojili dva synové a synovec šéfa dagestánského Sergokalinského okresu Magomeda Omarova. Ten se v noci na pondělí podrobil výslechu. Kvůli útokům byl v Dagestánu vyhlášen třídenní smutek.

Snímek zachycuje požár v ruském Derbentu.
Snímek zachycuje požár v ruském Derbentu. | Foto: Reuters

Zprávy o útocích přišly v neděli v podvečer nejprve z Derbentu, kde neznámí lidé začali střílet na synagogu a pravoslavný kostel. Krátce poté média informovala o útoku v Machačkale, jež se nachází asi 120 kilometrů severně od Derbentu, který začal střelbou na stanoviště dopravní policie a pokračoval střetem s bezpečnostními složkami v jedné z místních ulic a útokem na místní kostel a synagogu.

Úřady kromě toho informovaly o střelbě neznámých lidí na policejní auto v obci Sergokala, která se nachází asi 70 kilometrů jižně od Machačkaly.

Mezi oběťmi jdou podle úřadů policisté i civlisté. Média informovala o zabitém knězi při útoku na derbentský kostel a mrtvém strážci kostela v Machačkale. Rodiny obětí podle Melikova obdrží od úřadů finanční pomoc.

Jihoruský Dagestán se nachází na severním Kavkaze a je to převážně muslimský region, jenž býval dříve místem častých útoků islámských separatistů, jejich intenzita však před lety výrazně klesla. Agentura Reuters v pondělí podotkla, že ruské bezpečnostní složky tvrdě potlačily extremisty v regionu a ruské úřady v roce 2017 oznámily, že je porazily.

Prezident Vladimir Putin, který dlouhodobě obviňuje Západ z podněcování separatismu na ruském severním Kavkaze, se k útoku zatím nevyjádřil.

 

Právě se děje

Další zprávy