Zařízení stálo zhruba 300 tisíc eur (v přepočtu 7,8 milionu korun). Především ale celé vážilo 800 kilogramů a leželo na dně 22 metrů pod hladinou. V uzavřené oblasti Eckernfördského zálivu, do které nesmějí výletní ani rybářské lodě.
Přitom nebylo veřejně známo, že se zařízení v těchto vodách nachází. Je tak otázkou, kdo měl zájem na odstranění observatoře a jak to vůbec udělal. K nejbližšímu místu na německém pobřeží je to od oblasti, kde Boknis Eck stála, necelé dva kilometry.
Wer hat unsere #Messgeräte gesehen? Am 21.8. wurden die Geräte der @HZG_de/#GEOMARMessstation bei #BoknisEck offenbar entfernt. Die Taucherinnen und Taucher des Forschungstauchzentrums @kieluni fanden nur noch das zerfaserte Landanschlusskabel...https://t.co/06gpV6gFnL pic.twitter.com/0wyxwf9RGb
— GEOMAR (@GEOMAR_de) September 3, 2019
Poslední data předala Boknis Eck 21. srpna krátce po osmé hodině ranní. Pak se odmlčela. Vyslaný pátrací tým potápěčů nalezl na místě jen přeřezané kabely.
"Nejdříve jsme mysleli, že jde o poruchu," řekl agentuře DPA profesor Hermann Bange z ústavu v Kielu.
Vzhledem k velké hmotnosti observatoře považují vědci za nemyslitelné, že by mohlo jít o akci několika potápěčů. Vylučují také bouři nebo možnost, že by zařízení vyrvala ze dna nějaká ryba.
"Bylo na to potřeba obrovské síly. Nedokážeme si představit, kdo to mohl udělat," uvedl Bange.
Policie se v pátrání zaměřuje na lodě, které se v té době nacházely v blízkosti zálivu. Žádá také o svědectví lidi, kteří byli na pevnině v nedalekém kempu Hockhölz, zda si 21. srpna nevšimli na pobřeží něčeho neobvyklého.