Zatčeného bosse vynesla do čela kartelu brutalita

Z-40? Podle znalců největší sadista ze všech narkobaronů
Federální agenti fotí znak drogového kartelu Zetas nedaleko místa, kde našli v plastových pytlích ostatky 50 lidí.
Federální agenti fotí znak drogového kartelu Zetas nedaleko místa, kde našli v plastových pytlích ostatky 50 lidí. | Foto: Reuters

Nuevo Laredo - Mexické úřady slaví svůj zatím bezkonkurenčně největší úspěch v boji proti drogovým kartelům. Podařilo se dopadnout Miguela Ángela Treviňa Moralese, bosse kartelu Los Zetas.

Z-40, jak mu všichni přezdívali, zřejmě sám nevycházel z údivu, když armádní vrtulník donutil v noci z neděle na pondělí zastavit jeho dodávku.

Treviňo Morales znal oblast, kde ho chytili, "jako své boty". Vždyť právě zde - na dohled hranici s USA - se od pašování kokainu vyšplhal až do čela neblaze proslulého kartelu.

Zrod Z-40 je výjimečný nejen kvůli rychlosti, jakou k němu došlo, ale i proto, že Morales za sebou nemá minulost v bezpečnostních složkách. Většina členů kartelů se přitom rekrutuje právě z armádních či policejních řad, poznamenává BBC.

Z kurýra narkobaronem

Nyní 40letý narkobaron nastoupil na dráhu zločince už coby teenager, a to v místním gangu Los Tejas. Z kurýra brzy na žebříčku poskočil a začal pašovat narkotika do sousedních Spojených států.

Dařilo se mu a vybudoval si rozsáhlou síť kontaktů na obou stranách ostře střežené hranice. Jeho pověst v podsvětí rostla i díky nebývale brutálním vraždám, jež mu jsou připisovány na obou stranách hranice.

Nebylo tak překvapením, když si ho záhy všimli bossové Kartelu z Mexického zálivu (přezdívaní Golfos). Vzestup mohl začít.

Už v roce 2005 dostal Morales na starost celou oblast Nuevo Laredo, která je pro pašování drog na sever klíčová. Zároveň se měl vypořádat s konkurenčním kartelem Sinaloa, jenž se pokusil nad regionem získat kontrolu.

Byl to nesmiřitelný boj, po němž zůstaly tisíce zohavených těl. A ten - byť se Los Zetas v mezičase od Golfos odtrhli a vedou s nimi další válku - neskončil dodnes.

Právě narůstající počet rozřezaných těl, často napěchovaných do pytlů nebo aut, přiměl v roce 2006 tehdejšího prezidenta Felipeho Calderóna k tomu, aby gangům vyhlásil válku.

Vyžívá se v působení bolesti

Kartel Los Zetas se kromě drog zaměřuje i na obchod s lidmi a vydírání. Jeho zabijáci patří k těm nejbrutálnějším skupinám v Mexiku. A Morales si se svými podřízenými podle znalců v ničem nezadal.

"Je to největší sadista z nich všech," líčil agentuře Reuters například americký politolog George Grayson. "Skutečně se vyžívá v tom působit lidem ďábelskou bolest."

Podle vyšetřovatelů má na rukou krev stovek lidí. Jen během roku 2010 nechal v San Fernandu zmasakrovat 265 imigrantů.

O to neuvěřitelněji zní, že ačkoliv s sebou v pondělí nad ránem vezl menší arzenál zbraní a osobního strážce, skončil s pouty na rukou bez jediného výstřelu.

Past navíc sklapla tam, kde to čekal zřejmě nejméně - nedaleko jeho rodného Nueva Lareda.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 MW. Dodavatelem technologie bude GE Renewable Energy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy