Skopje - Rozlícení stoupenci makedonského expremiéra Nikoly Gruevského vtrhli ve čtvrtek násilím do budovy parlamentu. Při potyčkách s policií a poslanci bylo zraněno sto lidí včetně 22 policistů a šéfa opozice Zorana Zaeva, který získal koalicí s Albánci většinu a měl by se stát novým premiérem.
Informovala o tom média, podle nichž byla důvodem vpádu do Národního shromáždění zpráva, že předsedou sněmovny byl zvolen albánský poslanec Talat Xhaferi. Policisté se poté podle agentury AP násilím pokusili protestující rozehnat. Prezident Ďorge Ivanov svolal na pátek schůzku stranických lídrů.
Zaev a několik členů jeho Sociálnědemokratického svazu (SDSM) poté před sídlem své strany promluvili ke svým příznivcům. V prohlášení odsoudili Gruevského konzervativní stranu VMRO-DPMNE za to, že se mezi Makedonce snaží zasít nenávist a rozdělit společnost.
Na páteční tiskové konferenci Zaev pak násilí v parlamentu označil za "pokus o vraždu". S prezidentem Ďorgem Ivanovem se odmítl setkat.
Kritické reakce na vyhrocenou situaci v Makedonii se ozvaly ze sousedního Řecka i Albánie. Vážné znepokojení a výzvy k řešení krize dialogem zazněly rovněž z Bruselu a ze Spojených států. USA i EU uvedly, že s nově zvoleným předsedou sněmovny Xhaferim budou spolupracovat. Srbský premiér Aleksandar Vučić svolal schůzi bezpečnostní rady. Rusko nad situací v Makedonii vyjádřilo "hluboké znepokojení". Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že důvodem politické krize v Makedonii je, že Západ se vměšuje do makedonských vnitrostátních záležitostí.
Ve Skopji se dnes před budovou mise EU uskutečnil pokojný protest asi 2000 lidí. Ti požadovali, aby byly v zemi vyhlášeny předčasné volby.
Parlament je od prosince zablokovaný
Parlament je zablokovaný od prosincových předčasných voleb. Gruevského strana VMRO-DPMNE, která do voleb vládla, totiž doposud znemožňovala ustavení nového zákonodárného sboru. Strana sice volby vyhrála, ale jen těsně a potřebovala získat koaličního partnera mezi stranami albánské menšiny. To se jí ale kvůli jejich podmínkám nepodařilo, na rozdíl od Zaevova Sociálnědemokratického svazu (SDSM), který slíbil vyjít požadavkům Albánců vstříc.
Gruevski kvůli tomu rozpoutal kampaň, v níž nařkl Zaeva ze zrady země. Obvinil ho, že splněním podmínek Albánců umožní zcela změnit ústavní pořádek, což nakonec povede k rozpadu a zániku státu. Prezident Ivanov, který vyšel rovněž z řad VMRO-DPMNE, kvůli tomu doposud odmítá Zaevovi svěřit mandát k sestavení nové vlády, a to přes silný tlak USA a EU.
Napětí vyvolané touto politickou krizí v Makedonii neustále roste. Nacionalisticky rozvášnění stoupenci Gruevského přitom už několikrát pohrozili, že pokud bude ustavena Zaevova koaliční vláda s Albánci, "poteče krev".
Poslanci za VMRO-DPMNE už řadu týdnů blokují jednací sál 120členné sněmovny, aby zabránili zvolení jejího nového předsedy. Zástupci SDSM a albánských stran se proto ve čtvrtek rozhodli schůzi s volbou provést v jiných prostorách budovy zákonodárného sboru. Zaev pak po hlasování oznámil, že 67 hlasy byl zvolen Xhaferi, který se tak vůbec poprvé stal albánským šéfem Národního shromáždění od vyhlášení nezávislosti Makedonie v roce 1991. V reakci na tuto zprávu vzali přívrženci Gruevského parlament útokem.
Policisté je nejprve vyhnali z budovy zákonodárného sboru a poté se za pomoci paralyzujících granátů pokusili rozehnat rozlícený dav před parlamentem.
"Zákonodárci nesou primární odpovědnost za obnovení pořádku v souladu s ústavou a zákony, které byly dnes porušeny," řekl v televizním projevu prezident Ivanov, který vyzval obyvatele země k zachování klidu a k "rozumnému a zodpovědnému chování". Na pátek si pozval vůdce hlavních politických stran a hodlá s nimi napjatou situaci řešit.
Sociální demokraté odmítají, že chystají zásadní ústupky Albáncům, jež by zemi ohrozily. Podle nich skutečným důvodem odporu proti Zaevově koaliční vládě nejsou ani tak požadavky stran zastupujících albánskou menšinu, jako to, že splní hrozbu a dotáhne do konce vyšetřování trestných činů ve vysokých kruzích, z nichž jsou podezřelí hlavně politici z VMRO-DPMNE, včetně Gruevského.
Albánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vyhrocení situace v sousední zemi sleduje s velkým znepokojením. "Takovéto projevy násilí proti zvoleným zástupcům obyvatel Makedonie jsou nepřijatelné," sdělil podle AP úřad v prohlášení.