Makedonské volby znovu vyhrála strana expremiéra Gruevského, řešení politické krize není na obzoru

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2016 22:39
Makedonské předčasné volby opět vyhrála strana VMRO DPMNE expremiéra Nikoly Gruevského. Na druhém místě se ztrátou necelého jeden a půl procentního bodu skončil Sociálnědemokratický svaz Makedonie (SDSM) vůdce opozice Zorana Zaeva. Podle pozorovatelů VMRO DPMNE zřejmě nebude s to vytvořit vládu s dosavadním koaličním partnerem Demokratickou unií pro integraci (DUI), která skončila třetí a zůstává nejsilnější stranou albánské menšiny. Volby zřejmě nepřinesou očekávané uklidnění a neotevřou cestu k překonání politické krize.
expremiér Nikola Gruevský
expremiér Nikola Gruevský | Foto: Reuters

Skopje - Předčasné parlamentní volby v Makedonii, které se konaly v neděli a měly pomoci vyvést zemi z vleklé politické krize, vyhrála opět strana VMRO DPMNE expremiéra Nikoly Gruevského. Její vítězství je ale jen těsné. Druhý skončil se ztrátou necelého jeden a půl procentního bodu Sociálnědemokratický svaz Makedonie (SDSM) vůdce opozice Zorana Zaeva. Vyplývá to z údajů zveřejněných Státní volební komisí (DIK).

Podle výsledků, které DIK vyvěsil na svém oficiálním webu, hlasoval nebývale vysoký počet voličů - 66,88 procenta. Koalici Za lepší Makedonii vedenou VMRO DPMNE z nich podpořilo 38,06 procenta a koalici Za život v Makedonii kolem SDSM 36,69 procenta.

Podle pozorovatelů VMRO DPMNE zřejmě nebude s to vytvořit vládu s dosavadním koaličním partnerem Demokratickou unií pro integraci (DUI), která skončila třetí a zůstává nejsilnější stranou albánské menšiny. Předák unie, kterou podpořilo 7,3 procenta hlasujících, Ali Ahmeti totiž bude nucen vyhnout se z několika důvodů koalici s Gruevského stranou.

Ani sociální demokraté ale podle všeho nebudou schopni vládu vytvořit. Pak je nejpravděpodobnější variantou kabinet široké koalice, jež připraví další předčasné volby, míní politolog Nikola Dujovski.

Politická krize bez řešení

Volby tudíž nepochybně nepřinesou očekávané uklidnění a neotevřou cestu k překonání politické krize, jež zemi sužuje prakticky od předchozích voleb v roce 2014. Tehdejší výsledky opozice prohlásila za podvodné a rozhodla se parlament bojkotovat.

Podle DIK bude mít nejvíce poslanců koalice Za lepší Makedonii, a to 51. Soupeřící koalice Za život v Makedonii obsadí ve 120členném Shromáždění 49 křesel. Parlament by měl mít členů 123, ale tři místa rezervovaná pro poslance zvolené voliči v diaspoře zůstanou neobsazená vzhledem k malé účasti těchto voličů.

Důležitou otázkou pro koaliční jednání bude mimo jiné i to, jak se vztahy vyvinou mezi stranami albánské menšiny.

DUI, která si pohoršila z 19 na deset mandátů, sice potvrdila svou nejsilnější pozici, ale doposud druhá Demokratická strana Albánců (DPA), jež se držela s opozicí, skončila až čtvrtá s pouhými dvěma zákonodárci. Předstihlo ji hnutí Besa s pěti poslanci i nová strana Aliance pro Albánce se třemi zástupci. Podle některých médií jsou nyní náznaky na možnou spolupráci DUI a DPA.

 

Právě se děje

Další zprávy