Makedonské volby znovu vyhrála strana expremiéra Gruevského, řešení politické krize není na obzoru

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2016 22:39
Makedonské předčasné volby opět vyhrála strana VMRO DPMNE expremiéra Nikoly Gruevského. Na druhém místě se ztrátou necelého jeden a půl procentního bodu skončil Sociálnědemokratický svaz Makedonie (SDSM) vůdce opozice Zorana Zaeva. Podle pozorovatelů VMRO DPMNE zřejmě nebude s to vytvořit vládu s dosavadním koaličním partnerem Demokratickou unií pro integraci (DUI), která skončila třetí a zůstává nejsilnější stranou albánské menšiny. Volby zřejmě nepřinesou očekávané uklidnění a neotevřou cestu k překonání politické krize.
expremiér Nikola Gruevský
expremiér Nikola Gruevský | Foto: Reuters

Skopje - Předčasné parlamentní volby v Makedonii, které se konaly v neděli a měly pomoci vyvést zemi z vleklé politické krize, vyhrála opět strana VMRO DPMNE expremiéra Nikoly Gruevského. Její vítězství je ale jen těsné. Druhý skončil se ztrátou necelého jeden a půl procentního bodu Sociálnědemokratický svaz Makedonie (SDSM) vůdce opozice Zorana Zaeva. Vyplývá to z údajů zveřejněných Státní volební komisí (DIK).

Podle výsledků, které DIK vyvěsil na svém oficiálním webu, hlasoval nebývale vysoký počet voličů - 66,88 procenta. Koalici Za lepší Makedonii vedenou VMRO DPMNE z nich podpořilo 38,06 procenta a koalici Za život v Makedonii kolem SDSM 36,69 procenta.

Podle pozorovatelů VMRO DPMNE zřejmě nebude s to vytvořit vládu s dosavadním koaličním partnerem Demokratickou unií pro integraci (DUI), která skončila třetí a zůstává nejsilnější stranou albánské menšiny. Předák unie, kterou podpořilo 7,3 procenta hlasujících, Ali Ahmeti totiž bude nucen vyhnout se z několika důvodů koalici s Gruevského stranou.

Ani sociální demokraté ale podle všeho nebudou schopni vládu vytvořit. Pak je nejpravděpodobnější variantou kabinet široké koalice, jež připraví další předčasné volby, míní politolog Nikola Dujovski.

Politická krize bez řešení

Volby tudíž nepochybně nepřinesou očekávané uklidnění a neotevřou cestu k překonání politické krize, jež zemi sužuje prakticky od předchozích voleb v roce 2014. Tehdejší výsledky opozice prohlásila za podvodné a rozhodla se parlament bojkotovat.

Podle DIK bude mít nejvíce poslanců koalice Za lepší Makedonii, a to 51. Soupeřící koalice Za život v Makedonii obsadí ve 120členném Shromáždění 49 křesel. Parlament by měl mít členů 123, ale tři místa rezervovaná pro poslance zvolené voliči v diaspoře zůstanou neobsazená vzhledem k malé účasti těchto voličů.

Důležitou otázkou pro koaliční jednání bude mimo jiné i to, jak se vztahy vyvinou mezi stranami albánské menšiny.

DUI, která si pohoršila z 19 na deset mandátů, sice potvrdila svou nejsilnější pozici, ale doposud druhá Demokratická strana Albánců (DPA), jež se držela s opozicí, skončila až čtvrtá s pouhými dvěma zákonodárci. Předstihlo ji hnutí Besa s pěti poslanci i nová strana Aliance pro Albánce se třemi zástupci. Podle některých médií jsou nyní náznaky na možnou spolupráci DUI a DPA.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících volbách, varuje německý magazín Der Spiegel.

Všechny parlamentní strany se sice dušují, že s Kotlebovci-Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS), jejíž předseda Marian Kotleba má antisemitský a xenofobní náhled na svět, spolupracovat nebudou. Jestli to dodrží, není ale podle Spiegelu vůbec jisté.

Nejčtenější německý seriózní týdeník v článku věnovaném situaci v zemi před volbami 29. února konstatuje, že Slovensko bylo dlouho i díky úspěšnému ekonomickému vývoji považováno za příklad povedené západní integrace. "Před dvěma lety ale fasáda vzorové země dostala první trhliny, když nájemný vrah zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku," poznamenává Spiegel.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Britský princ Harry a jeho žena Meghan přestanou od jara používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni požádali.

Tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace. V pátek večer to v Londýně oznámila mluvčí páru, a potvrdila tak dřívější zprávy britských médií.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku řekl, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Od 1. dubna nebudou pětatřicetiletý princ Harry a jeho o tři roky starší manželka mít kancelář v Buckinghamském paláci a s veřejností budou komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, kterou hodlají brzy představit a která se původně měla jmenovat Sussex Royal Foundation.

Značka nesoucí v sobě slovo "royal", tedy královský by jim podle agentury DPA bývala mohla být užitečná mimo jiné při žádostech o příspěvky na její fungování. Právě to ovšem podle médií vadilo Buckinghamskému paláci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy