Zárukou míru v Gruzii jsme my, řekl Medveděv kancléřce

bh
15. 8. 2008 14:42
Českého prezidenta Rusové chválí za zdrženlivost
Schůzce Medveděv-Merkelová bude tentokrát dominovat konflikt v Gruzii.
Schůzce Medveděv-Merkelová bude tentokrát dominovat konflikt v Gruzii. | Foto: Reuters

Soči/Berlín - Původně mělo jít o přátelský oběd v letní rezidenci ruského prezidenta na břehu Černého moře.

Dlouho plánovaná schůzka německé kancléřky Angely Merkelové s šéfem Kremlu Dmitrijem Medveděvem se ale nakonec nesla v úplně jiném duchu. Jako Damoklův meč nad ní visel konflikt v Gruzii.

Medveděv přislíbil Merkelové, že v Gruzii bude umístěno více mezinárodních pozorovatelů. Zároveň ale dodal, že Rusko vždy bylo garantem bezpečnosti na Kavkaze a že Moskva přijme jen takové řešení, které bude vyhovovat Osetincům a Abcházcům.

"Poté, co se stalo, je málo pravděpodobné, že by Abcházci a Osetinci chtěli žít v jednom státě s Gruzií," dodal ruský prezident.  

Podle informací německého listu Bild hodlal Medveděv kancléřce naservírovat také fotografie údajných zločinů, kterých se gruzínská vojska dopustila na Osetincích. "Gruzínci vraždili ženy a děti, zapalovali kostely plné uprchlíků a srovnali se zemí celé vesnice," citoval deník ruského ambasadora v Berlíně, Vladimira Koteněva.

"To přeci není třeba dokazovat, ve válce je utrpení na obou stranách," řekla Merkelová. Medveděv dodal, že cédéčka s obrázky kancléřce ještě předá.

"V tak komplikovaném konfliktu se nestává, aby vina byla jen na jedné straně," řekla kancléřka.  

Foto: Aktuálně.cz
Sledujte konflikt v Gruzii minutu po minutě

Medveděv si  také postěžoval na počínání východoevropských zemí v EU, které prý příliš straní Gruzii.

Čtěte více: Pět mužů v letadle. Pouť prezidentů vede Kaczyński

Ruská agentura ITAR-TASS si naopak všimla slov Václava Klause, který podporu Tbilisi v konfliktu označil za uspěchanou a řekl, že obě strany dělaly chyby. "Český hlas zazněl jako disonance ve sboru východoevropských zemí, které jinak jako jeden muž podporují v konfliktu s Ruskem pozici Gruzie," napsala agentura.

Jak Gruzie, tak i Rusko se vzájemně obviňují z etnických čistek a válečných zločinů. Nejnověji gruzínský prezident Michail Saakašvili prohlásil, že důkazy o ruských zvěrstvech mohou poskytnout nevládní organizace.

Klaus pro ČRo: Nemohu se vézt na módní vlně zlatá Gruzie, zlé Rusko
Klaus pro ČRo: Nemohu se vézt na módní vlně zlatá Gruzie, zlé Rusko | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Human Rights Watch skutečně referovala o tom, že Rusové při útoku na Gori použili tříštivé bomby RBK-250, jejichž nasazení není sice zakázané, je ale přinejmenším sporné.

Dnes večer by v Tbilisi měla se Saakašvilim jednat americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Veze s sebou i mírový plán, který vypracoval jménem EU a OBSE francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Čtěte více: Sarkozyho posel míří do Gruzie. Jmenuje se Riceová

Saakašvili ovšem pro CNN prohlásil, že neví, zda na něj přistoupí. Rusko totiž prý nadále okupuje třetinu jeho země a o stahování vojsk tak podle něj nemůže být řeč.

 

Právě se děje

Další zprávy