Pět mužů v letadle. Pouť prezidentů vede Kaczyński

Reuters,bh
12. 8. 2008 14:45
Polské Tu-154 s mezinárodní výpravou míří do Tbilisi
Tusk cestu nedoporučil. Kaczyński přesto do Gruzie letí.
Tusk cestu nedoporučil. Kaczyński přesto do Gruzie letí. | Foto: Reuters

Tbilisi - U gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho si dává dostaveníčko čím dál víc evropských politiků.

Zatímco v pondělí Saakašviliho podpořil šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner i jeho švédský protějšek Carl Bildt, dnes před polednem do Tbilisi odletěl polský vládní speciál Tu-154 s mezinárodní výpravou.

Kromě polského prezidenta Lecha Kaczyńského na palubu psotupně přibyli také jeho kolegové z Ukrajiny, Estonska a Litvy - Viktor Juščenko, Toomas Hendrik Ilves a Valdas Adamkus. Pětici uzavírá lotyšský premiér Ivars Godmanis.

Zatímco ale Kouchner i Bildt mají za sebou jako "létající diplomaté" mnohé úspěšné mise, Kaczyńského narychlo dohodnutá cesta do Tbilisi podle pozorovatelů přinese jen demonstrativní distanc od Ruska, s nímž mělo Polsko vždy problematické vztahy.

Foto: Aktuálně.cz
Sledujte konfikt v Gruzii minutu po minutě 

Cestu Kaczyńskému přitom rozmlouval jak premiér Donald Tusk, tak i šéf diplomacie Radek Sikorski. Zatímco Tusk chtěl misi více připravit a například jednat také o konkrétní humanitární pomoci, Sikorski varuje, že cesta není vůbec bezpečná.

"To je otázka bezpečnosti hlavy našeho státu. Situace v Gruzii se mění z minuty na minutu," řekl ministr zahraničí.

Bezpečnostní experti nesouhlasí ani s tím, aby pět státníků letělo ve stejném letadle. "Něco takového je zcela v rozporu s pravidly," citoval server gazeta.pl generála Stanislawa Kozieje.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři (Dienstbier, Urban a další) se přou:
Je možné krizi v Osetii přirovnávat ke Kosovu?
 

Kaczyńského solidarizační cesta do Tbilisi má navíc ještě jeden nepříjemný důsledek: vládní speciál měl původně letět pro zbývající Poláky v Gruzii, kteří čekají na evakuaci. Nakonec pro ně Varšava do Tbilisi pošle charterový stroj polských aerolinek. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy