Pět mužů v letadle. Pouť prezidentů vede Kaczyński

Reuters,bh
12. 8. 2008 14:45
Polské Tu-154 s mezinárodní výpravou míří do Tbilisi
Tusk cestu nedoporučil. Kaczyński přesto do Gruzie letí.
Tusk cestu nedoporučil. Kaczyński přesto do Gruzie letí. | Foto: Reuters

Tbilisi - U gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho si dává dostaveníčko čím dál víc evropských politiků.

Zatímco v pondělí Saakašviliho podpořil šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner i jeho švédský protějšek Carl Bildt, dnes před polednem do Tbilisi odletěl polský vládní speciál Tu-154 s mezinárodní výpravou.

Kromě polského prezidenta Lecha Kaczyńského na palubu psotupně přibyli také jeho kolegové z Ukrajiny, Estonska a Litvy - Viktor Juščenko, Toomas Hendrik Ilves a Valdas Adamkus. Pětici uzavírá lotyšský premiér Ivars Godmanis.

Zatímco ale Kouchner i Bildt mají za sebou jako "létající diplomaté" mnohé úspěšné mise, Kaczyńského narychlo dohodnutá cesta do Tbilisi podle pozorovatelů přinese jen demonstrativní distanc od Ruska, s nímž mělo Polsko vždy problematické vztahy.

Foto: Aktuálně.cz
Sledujte konfikt v Gruzii minutu po minutě 

Cestu Kaczyńskému přitom rozmlouval jak premiér Donald Tusk, tak i šéf diplomacie Radek Sikorski. Zatímco Tusk chtěl misi více připravit a například jednat také o konkrétní humanitární pomoci, Sikorski varuje, že cesta není vůbec bezpečná.

"To je otázka bezpečnosti hlavy našeho státu. Situace v Gruzii se mění z minuty na minutu," řekl ministr zahraničí.

Bezpečnostní experti nesouhlasí ani s tím, aby pět státníků letělo ve stejném letadle. "Něco takového je zcela v rozporu s pravidly," citoval server gazeta.pl generála Stanislawa Kozieje.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři (Dienstbier, Urban a další) se přou:
Je možné krizi v Osetii přirovnávat ke Kosovu?
 

Kaczyńského solidarizační cesta do Tbilisi má navíc ještě jeden nepříjemný důsledek: vládní speciál měl původně letět pro zbývající Poláky v Gruzii, kteří čekají na evakuaci. Nakonec pro ně Varšava do Tbilisi pošle charterový stroj polských aerolinek. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy