Záplavy v Dubaji ochromily provoz na letišti, děti nešly do školy a úředníci do práce

ČTK ČTK
17. 4. 2024 8:29
Mezinárodní letiště v Dubaji (DXB), které je nejrušnějším vzdušným přístavem na světě, ve středu ráno vyzvalo cestující, aby na letiště nejezdili kvůli záplavám, které postihly toto nejlidnatější město Spojených arabských emirátů.
Úřady v emirátech zrušily vyučování ve školách, někde dnes učí žáky na dálku přes internet. Také vládní úředníci už v úterý pracovali z domova.
Úřady v emirátech zrušily vyučování ve školách, někde dnes učí žáky na dálku přes internet. Také vládní úředníci už v úterý pracovali z domova. | Foto: Reuters

Domácí aerolinky Emirates ráno oznámily, že pozastavily odbavování cestujících až do půlnoci. Podle státní tiskové agentury WAM byly úterní deště v zemi nejsilnější za nejméně 75 let. Bleskové záplavy si ve Spojených arabských emirátech vyžádaly jednu oběť, 18 lidí kvůli dešťům v neděli zemřelo v Ománu.

"Emirates pozastavují odbavování cestujících, kteří odlétají z DXB od 8:00 17. dubna až do půlnoci, kvůli provozním problémům způsobeným špatným počasím a stavu silnic," uvedly aerolinky Emirates na síti X.

Mezinárodní letiště v Dubaji posléze doporučilo cestujícím nejezdit na letiště, pokud to není nutné. "Lety jsou nadále zpožděny a odloženy. Prosím zkontrolujte si stav svého letu u svého dopravce, snažíme se obnovit provoz, co nejdříve to půjde," napsalo DXB. Cestující, kteří jsou už na letišti, budou odbaveni, ale i dnes jsou očekávána zpoždění v odletech i v příletech.

V SAE začalo pršet v pondělí, v úterý deště ještě zesílily a do večera spadlo v Dubaji asi 142 milimetrů srážek, napsala agentura AP. Voda zaplavila hlavní dálnice i ranveje na mezinárodním letišti v Dubaji, už v úterý proto nabíraly lety zpoždění.

V úterý na severu SAE zemřel sedmdesátiletý muž, když jeho vůz smetla povodeň ze silnice. Úřady v emirátech i dnes zrušily vyučování ve školách, někde dnes učí žáky na dálku přes internet. Také vládní úředníci už v úterý pracovali z domova. I mnozí další zaměstnanci firem do práce nepřišli, uvedla AP.

Ve Spojených arabských emirátech prší zřídka, a to v chladnějších měsících. Mnoho silnic a dalších oblastí proto není odvodněno, což při dešti vede k záplavám.

Silné deště zasáhly před několika dny také Omán, kde si vyžádaly nejméně 18 obětí včetně školáků, jejichž dodávku smetla voda ze silnice. Pršelo také v Bahrajnu, Kataru a Saúdské Arábii.

 

Právě se děje

Další zprávy