Záchranáři: Nikoho živého jsme nenašli

ČTK, Aktuálne.sk
18. 11. 2006 15:10
Nováky - Slovenští záchranáři oznámili, že ze čtyř zavalených horníků žádný nepřežil. Záchranná akce trvala téměř 60 hodin. Pomáhali i Češi.

Kromě jednoho mrtvého těla našli záchranáři i další zbytky lidského těla. Více se záchranářům z podzemí zatím nepodařilo vyprostit. V každém případě je jasné, že živý se ze čtvrtečního závalu nikdo nedostal. Vyšetřovatelé by měli v pondělí oznámit alespoň příčinu neštěstí.

V hnědouhelném dole u města Nováky na středním Slovensku zatím stále pokračuje nebezpečné pátrání po hornících zavalených při čtvrtečním neštěstí asi 200 metrů pod zemí. Záchranáři už našli část ostatků první oběti neštěstí.

"V místě, kam se nahrnuly naplaveniny, byly identifikovány části lidského těla. Rozsah poranění je podle lékaře takový, že není slučitelné s dalšími životními funkcemi. Zatím se zdá, že jsme lokalizovali tělesné ostatky jednoho pracovníka," řekl v pátek v noci ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. 

"Pitevní vzorky byly převezeny do Bratislavy a lze očekávat, že do 48 osmi hodin budeme znát jméno horníka, jehož končetiny byly nalezeny," dodal ministr.

Velitel zásahu Ladislav Zelinka novinářům řekl, že oběť byla v jiné chodbě než trojice jeho kolegů. Šance, že horníci ještě žijí, údajně stále trvá. (on line zpravodajství Aktualne.sk čtěte ZDE).

Krizový štáb nevyloučil, že záchranáři by se mohli k zavaleným horníkům dostat v průběhu dnešního dne. Zatím však není přesně známo místo, kde se nacházejí. 

Zavalení muži jsou ve věku od 32 do 45 let. Všichni jsou ženatí a mají děti.

Akce je nebezpečná i pro záchranáře kvůli průsaku vody, který nejspíš zavinil zřícení stěn.

Český záchranář: hledali jsme jehlu v kupce sena

Celých deset hodin během noci ze čtvrtka na pátek hledali slovenské horníky také tři zkušení ostravští záchranáři. "Bohužel ani pomocí kamery jsme nikoho nenašli, protože to je jako hledat jehlu v kupce sena," svěřil se ČTK po návratu do Ostravy záchranář Jaroslav Provázek.

"Šance na záchranu je vždycky, nicméně z mého pohledu je velmi malá. Usuzuji tak z rozsahu té nehody, všude teče voda," uvažuje dále dvaačtyřicetiletý profesionální člen Hlavní báňské záchranné služby z Ostravy.

Se svými kolegy, pětačtyřicetiletým Karlem Petrem a dvaatřicetiletým Alešem Zegzulkou, je na nohou od pěti hodin od rána předešlého dne.

Přímo ze čtvrteční služby je totiž ve čtvrtek odpoledne odvolali a vyslali na místo neštěstí. Ve slovenském dole pak strávili dva z ostravských záchranářů celou noc, celkem deset hodin, během kterých se marně pokoušeli lokalizovat zasypané horníky pomocí speciální kamery ve vrtu.

Ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek informoval, že v chodbě je dost vzduchu na to, aby horníci mohli přežit. Záchranné práce pokračují, záchranáři nechtějí nijak polevit.

Jak oznámil ředitel Hlavní báňské záchranné stanice v Prievidzi Stanislav Paulík, jde o jedno z největších neštěstí, které se na Slovensku stalo.

"Ten průsak byl tak silný, že na povrchu vytvořil kráter o průměru 12 metrů," popsal místo neštěstí Provázek, který za dvacet let práce záchranáře absolvoval bezpočet záchranářských akcí.

Jak dál? Stále se neozvali

Do záchranných prací je nasazeno 20 profesionálních záchranářů a dalších 35 lidí. Připraveno je celkem 270 osob. Na místo neštěstí se už během čtvrteční noci dostavil vedle ministra hospodářství Jahnátka taky premiér Robert Fico.

Neštěstí bylo ohlášeno ve čtvrtek ráno.

Do prostoru, kde horníci pracovali, natekla voda a sesypaly se tam materiály z nadloží. Při závalu se sesulo asi 2000 metrů kubických vody, štěrku a zeminy. "Zdá se, že tam byla určitá tektonická anomálie, která způsobila toto neštěstí," uvedl Jahnátek.

Pět šťastných

Ve dvousetmetrové hloubce pracovalo celkem devět horníků. Při uvolnění opěrných stěn se pěti z nich podařilo uniknout a znovu vyfárat na povrch.

"Prostor na vzduch tam byl. Po závalu však nedošlo ke zvukovému kontaktu," řekl televizi TA3 ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek, který se zúčastnil zasedání krizového štábu.

Někteří kolegové zasypaných horníků upozornili, že k podobné situaci došlo v dole i před několika dny. Tehdy se však prý pracovníkům podařilo včas uniknout. Podle horníků se neudělala dostatečná průzkumná sondáž a byla podceněna pravidla bezpečnosti práce. Vedení nováckých dolů však taková tvrzení zpochybnilo.

V Novákách došlo k nehodě podobného charakteru naposledy v roce 1966.

Hornonitrianské baně Prievidza jsou největším producentem hnědého uhlí na Slovensku. Zaměstnávájí skoro pět tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy