Začala tak největší pivařská veselice na světě.
Jako první mohl ochutnat nápoj, podávaný tradičně v tupláku, bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber.
Slavnost piva potrvá letos do 3.října, což je o dva dny déle než obvykle. Odhaduje se, že by na ni mohlo zavítat na šest milionů lidí.
Pivaři se musejí připravit na to, že jeden litr piva, tedy tuplák, je vyjde až na 7,50 eura (zhruba 240 korun).
Oktoberfest bude letos nově provázet plyšový maskot, jakýsi bavorský lvíček, který se vzdáleně podobá Goleovi z fotbalového mistrovství světa.
Kromě piva, tradičních klobásek a jiných vybraných specialit bavorské kuchyně návštěvníci využívají Oktoberfest i k rozptýlení a zábavě.
Zapomeňte na problémy
Nezaměstnanost, nejistota současného světa, všechno po pěti pivech zapomenete, citovala agentura Reuters Gerharda Holzinga, dělníka v automobilovém průmyslu.
Pivní festival využívají takřka všechny místní firmy, aby daly příležitost zaměstnancům a obchodním partnerům se pobavit. A nejde o žádné malé firmičky. Stoly si rezervují takoví giganti jako Siemens či BMW.
Mnichov bohatne
Mnichovskému hospodářství přinese slavnost přibližně miliardu eur, tedy asi jeden a půl procenta hrubého domácího produktu města.
Zhruba třetinu těchto peněz si připíší hoteliéři, část připadne na nákupy ve městě a okolí a necelá polovina se projí a především propije přímo na festivalu.
Začínalo se za hradbami města
Poprvé se slavnost konala v roce 1810 na oslavu svatby bavorského prince Ludwiga s princeznou Theresou von Sachsen-Hildburghausen. Tehdy se pilo na louce před hradbami města.
Nyní se akce koná v halách a stanech na rozloze více než 100 akrů, což odpovídá rozloze více než 50 fotbalových hřišť.