Buenos Aires - V Argentině ve čtvrtek začal soud s bývalým argentinským prezidentem Carlosem Menemem, který je obviněn, že bránil řádnému vyšetřování okolností bombového útoku na židovské středisko AMIA v Buenos Aires z 18. července 1994.
Podle místních úřadů šlo o nejkrvavější atentát v historii Argentiny. Zahynulo při něm 85 osob a zhruba 300 lidí bylo zraněno. Souzeno je celkem 13 lidí, uvedl server BBC.
Pětaosmdesátiletý Menem, který stál v čele země v letech 1989 až 1999, se k soudu nedostavil. Jeho advokát to vysvětlil zdravotními těžkostmi. Oznámení Menemovy absence vyvolalo v zasedacím sále pískot zástupců obětí někdejšího útoku. "Je to místo a doba na to, aby řekli pravdu," sdělila přítomným novinářům předsedkyně sdružení Aktivní paměť Adriana Reisfeldová.
V Argentině žije největší židovská komunita z celé Jižní Ameriky. Z útoku proti ní před 21 lety obvinila místní justice Írán. Teherán podle ní pověřil atentátem šíitské libanonské hnutí Hizballáh, který materiálně podporuje. Argentina vydala zatykače na vysoké představitele Íránu, který ale jakoukoli vinu odmítá.
Menem, jehož rodiče byli původem Syřané, čelí obvinění, že se snažil zakrýt stopy vedoucí do Sýrie, aby tak ochránil rodinné přátele, připomněl server The Telegraph.
Proces bude trvat několik měsíců, soud vyslechne na 140 svědků. Mnohá místní média pohybují, že proces vše kolem atentátu vyjasní.
Letos v lednu přitom za podezřelých okolností zemřel prokurátor Alberto Nisman, který bombový útok z roku 1994 vyšetřoval. Krátce před svou smrtí dokonce obvinil prezidentku Cristinu Fernandezovou, že se snaží údajnou roli Íránu ve zmíněném útoku "ututlat". Byl nalezen zastřelený ve svém domě v Buenos Aires.