Za to, že budí strach, si mohou Arabové

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
2. 11. 2006 11:08
Rozhovor - James Zogby vede vlivnou organizaci, která v USA hájí zájmy Arabů. V rozhovoru pro Aktuálně.cz naznačuje, jak se vyhnout střetu civilizací.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Pět let vedou Spojené státy válku proti terorismu. Změnily se v jejím důsledku nějak vztahy Američanů k muslimům a Arabům?

Pokud jde o vztah Američanů k Arabům či muslimům žijícím v USA, ten se nezhoršil. Krátce po 11. září se sice objevila vlna zločinností páchaných z nenávisti. Šlo však vyloženě o ojedinělé akce, které neodrážely názory většiny. Ta okamžitě zareagovala tím, že se postavila na obranu menšin. Arabská komunita v USA je v současnosti více respektována, lépe přijímána, lépe chráněna, než bývala.

A: Pokud bych se zeptal na vztah k islámu jako takovému?

Ten se zhoršil. Je to proto, že lidé ve svých myslích rozlišují mezi muslimy a muslimskými Američany, Araby a arabskými Američany. Mají rádi nás, ale obávají se Arabů. To je problém.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Komu přičítáte vinu za to, že Američané se bojí islámu a muslimských zemí?

Arabské a muslimské země neudělaly skoro nic, aby se o nich Američané něco dozvěděli. My jako Američané arabského původu to za ně zastat nemůžeme, nejsme advokáti jiných zemí. 

A: Můžete uvést nějaké konkrétní příklady?

Ze čtyř nejprodávanějších knih o Saúdské Arábii, které vyšly během posledních pár let, byla napsána jediná Arabem. Ostatní jsou napsány lidmi, kteří nikdy v Saúdské Arábii nebyli. Když se Američané ptají, co jsou tito lidé zač, jaké je jejich náboženství, lidé, kteří na to odpovídají, nejsou Arabové, nejsou to lidé, kteří tam žijí, ale lidé, kteří jsou ideologicky v opozici k islámu. A využívají této zvědavosti, aby šířili ve veřejné debatě dezinformace.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

  • James Zogby založil a vede Arabsko-americký institut, který hájí v USA zájmy Američanů arabského původu
  • Pracuje také jako analytik firmy Zogby International, která provádí průzkumy veřejného mínění
  • Zaměřuje se kromě jiného na zkoumání postojů lidí v arabském světě vůči Spojeným státům
  • V Praze se již podruhé účastnil konference Forum 2000

A: Dáváte tedy vinu za obavy, které Američané chovají k islámu a Arabům, spíš arabským zemím než Američanům?

Dávám ji těm, kdo šíří dezinformace v Americe. Televize Fox News například úmyslně provokuje. Antiislámská koalice zahrnuje křesťanské fundamentalisty i jisté části proizraelské lobby. Pracují od 11. září velmi usilovně na očerňování islámu. Z čeho obviňuji Araby, je to, že proti tomu nic nedělají. Pokud jim říkám, aby na to reagovali, říkají, proč bychom to dělali, to jsou lži. A já jim odpovídám: Když na lež nereagujete, lidé jí začnou věřit. V tom spočívá vina na arabské straně.

A: Jak se vyvíjejí vztahy Arabů ke Spojeným státům? Zhoršují se, či zlepšují?

Jednoznačně zhoršují. Jak nám vychází ze všech průzkumů, které provádíme, Spojené státy se nyní nacházejí na Blízkém východě ve velmi ošidné pozici. A tady musím dát vinu jak USA, tak arabské straně. Ano, v arabském světě existují lidé, kteří šíří protiamerickou propagandu. Ale Amerika jim to velmi usnadňuje.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Jak?

Provádíme v regionu agresivní politiku, která způsobila utrpení a chaos. Naše snaha o nápravu je fraška. Nemůžete lidem o sobě vyprávět krásné věci, když v reálu zakoušejí věci, které vy děláte a které jim škodí. Lidé vás nesoudí podle toho, co jim o sobě říkáte, ale podle toho, jak se k nim chováte. A my se k lidem v regionu chováme velmi špatně.

A: Stačí tedy podle vás změnit americkou politiku a chování k tomuto regionu a dojde ke zvratu v postoji tamní veřejnosti k USA?

Musí se stát dvě věci. Musíte změnit politiku, ale poté, co se to stane, musíte vést agresivní kampaň, která by změnila vaši image. Sama změna politiky v tuto chvíli nestačí. Nakumulovalo se příliš mnoho negativních postojů vůči USA. Pokud byste se však pokusil změnit postoje Arabů, aniž byste změnil svou politiku, politika vaši kampaň přebije. Říkáme, že máme rádi islám, pak však děláme politiku, která muslimům škodí a to ruší všechny ty krásné věci, co říkáme.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Kdybyste měl jmenovat jednu věc, kterou by USA měly udělat, aby odstartovaly změnu k lepšímu, co by to bylo?

Nejlepší první krok by byl, kdyby Spojené státy přinutily Izraelce zastavit výstavbu nových osad na okupovaných územích. A pak svolaly mírovou konferenci po vzoru té madridské, která by měla tuto věc vyřešit, nikoli vyústit ve dvacet let dalších debat, které nepovedou nikam.

 

Právě se děje

Další zprávy