Za nebývalé sucho mohou Tři soutěsky, přiznal Peking

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 5. 2011 6:41
Čína poprvé připustila, že s největší vodní elektrárnou na světě udělala chybu
Foto: Reuters

Peking - Čínská vláda poprvé přiznala, že výstavba Tří soutěsek, největší vodní elektrárny na světě, má vážné dopady na životní prostředí.

Prohlášení přichází v době, kdy zemi trápí největší sucha za posledních padesát let.

Megalomanská stavba o rozloze přibližně třetiny Libereckého kraje si vyžádala přesídlení 1,4 milionu lidí, dvou velkých měst a stovky vesnic. Peking teď poprvé přiznal, že možná udělal chybu.

V prohlášení Čínské národní rady (kabinetu) stojí, že přestože elektrárna přinesla mnoho výhod, mohla mít stavba, která probíhala v letech 1992 až 2006, neblahé dopady na životní prostředí, a je tedy třeba přijmout preventivní opatření.

"Musíme vyřešit urgentní problémy, šetrně přesunout obyvatelstvo, zajistit ochranu životního prostředí a vyloučit geologické katastrofy. Tři soutěsky negativně ovlivnily hladinu řeky Jang-c', hromadnou dopravu i migraci obyvatel," cituje CNN z vládního materiálu.

K některým problémům podle Pekingu přispívá ekonomický růst a přírůstek obyvatelstva, proto se je nepodaří vyřešit hned.

Stavba za 28 miliard dolarů

Přehrada a vodní elektrárna Tři soutěsky se rozkládá na ploše 1084 kilometrů čtverečních. Přehradní zeď je vysoká 185 metrů a její délka činí v koruně 1725 metrů. Projekt vyšel na 28 miliard dolarů a stal se mohutným nástrojem komunistické propagandy.

Zatopení obydlí ale bylo v Číně tajné a ve světě veřejně silně kritizované.

Téměř od počátku široké okolí stavby trápí sesuvy půdy a znečištění přírody. Sucho, které souvisí s poklesem hladiny řeky Jang-c', se přímo dotýká téměř deseti milionů lidí.

Objem srážek je v poslední době o 70 % nižší než průměr. Takové sucho Čína zažila naposledy v roce 1954. Vláda proto rozhodla, že během příštích dvaceti dní odpustí ze Tří soutěsek pět miliard kubíků vody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Expremiér Nečas i jeho manželka opět odmítli vinu v kauze trafik pro poslance

Bývalý premiér Petr Nečas a jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) opět odmítli vinu v případu takzvaných trafik pro poslance ODS. Kauzu začal dnes podruhé projednávat Obvodní soud pro Prahu 1, který manžele a jejich spoluobžalovaného, někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka v polovině roku 2020 zprostil obžaloby. Odvolací senát však jeho verdikt loni v září zrušil. Trojice je stíhána pro podplacení, za což hrozí až šestileté tresty vězení.

Nečasová se původně u soudu zodpovídala také z nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Toto stíhání však soud v říjnu zastavil, protože je již promlčené. Podle předsedkyně trestního senátu Anežky Pudilové je rozhodnutí pravomocné.

"V žádném případě není pravda, že byla vedena nějaká konspirativní jednání," uvedl Nečas. Podle bývalého premiéra jsou některá politická jednání veřejná a některá jsou neveřejná. "To je naprosto standardní součástí politiky," prohlásil. Popsal, že hledal po neschválení vládního daňového balíčku v roce 2012 širší shodu mezi poslanci ODS. Boček ani Nečasová se podle něj jednání neúčastnili, pouze mu je pomohli zprostředkovat.

"Chtěla bych opět zdůraznit, že jsem nevinná," prohlásila Nečasová. Poté odmítla dále vypovídat. Odkázala na velmi stručnou výpověď u prvního hlavního líčení, kterou soudkyně přečetla. Také Boček plně odkázal na to, co uvedl dříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy