Washington – Spojené státy podezírají čínské hackery z krádeže osobních dat čtyř milionů lidí, která zmizela ze serverů amerických úřadů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na americké činitele. Data pocházela zejména z úřadu spravujícího osobní údaje federálních zaměstnanců. Čínská strana zprávy o vině za útok odmítla.
Vládní personální úřad (OPM), který mimo jiné poskytuje úředníkům bezpečnostní prověrky, podle agentury Reuters uvedl, že se jedná o údaje současných i bývalých zaměstnanců federálních úřadů. Napadeny byly rovněž databáze ministerstva vnitra. Podle nejmenovaných činitelů mohou být krádeží dat dotčeni zaměstnanci jakéhokoli federálního úřadu, tedy například i tajných služeb.
"FBI provádí vyšetřování s cílem zjistit, jak a proč k tomu došlo," uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitřní bezpečnosti.
Republikánská senátorka Susan Collinsová podle AP prohlásila, že úřady podezírají z provedení útoku čínské hackery. Podle členky senátního zpravodajského výboru se "cizí velmoc úspěšně zaměřila na osobní data, která patří lidem s bezpečnostními prověrkami".
Čínská ambasáda ve Washingtonu zprávy o vině čínských hackerů odmítla a uvedla, že se Peking snaží proti kybernetickým zločincům bojovat. "Snaha o rychlé závěry a hypotetická obvinění není zodpovědná a je kontraproduktivní," prohlásil mluvčí velvyslanectví Ču Chaj-čchüan.
Průnik do systému OPM a do databáze ministerstva vnitra prý odhalil detekční systém EINSTEIN používaný ministerstvem vnitřní bezpečnosti. Proč nebyl úřad útoku schopen zabránit, není jasné.