Z USA dorazí do Mexika denně 2000 zbraní, tvrdí tamní úředník.

ČTK ČTK
6. 11. 2018 22:46
Do Mexika dorazí denně přes hranici se Spojenými státy ilegálně asi dva tisíce zbraní, které skončí v rukou organizovaného zločinu. Prohlásil do dnes v mexické metropoli šéf vládní komise pro národní bezpečnost Renato Sales. V diskusi se studenty na univerzitě Sales podle místních médií také vyzval Washington k přísnější regulaci držení zbraní a ke spolupráci v boji proti jejich pašování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Spojené státy nás žádají, abychom podpořili jejich migrační politiku, a my je žádáme, aby upravily svou politiku držení zbraní. Paradoxně je tam mnohem jednodušší koupit si dlouhou zbraň než sirup na kašel, na sirup potřebujete předpis od doktora, na zbraň nic," uvedl šéf úřadu pro bezpečnost Sales.

Sales také řekl, že v USA je více zbraní než obyvatel. "Většina z těchto více než 300.000 zbraní je soustředěna v pohraničních státech s Mexikem - v Kalifornii, Arizoně, Novém Mexiku a hlavně v Texasu," uvedl Sales. To podle něj také přispělo k nárůstu počtu vražd v Mexiku.

Podle mexického statistického úřadu bylo loni v Mexiku zavražděno rekordních 31.174 lidí, což je o 6615 více než v roce 2016. Většina obětí byla zastřelena.

Politiku držení zbraní v USA kritizovala na přednášce na Mexické národní autonomní univerzitě (UNAM) i zástupkyně generálního prokurátora pro lidská práva a prevenci zločinu Sara Herreríasová.

Za zpřísnění regulace prodeje zbraní se letos ve Spojených státech konala řada demonstrací. Masové protesty zorganizovali na jaře studenti po dalším masakru se střelnou zbraní, tehdy střelec na střední škole ve městě Parkland na Floridě zabil 17 lidí.

Právo na držení zbraní zaručuje Američanům ústava. Proti zpřísnění regulace držení zbraní vystupuje v zemi mocná zbrojařská lobby Národní asociaci držitelů zbraní (NRA) a proti je i americký prezident Donald Trump.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy