Z kandidátů na eurokomisaře mají problémy Maďar a Španěl

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 5. 10. 2014 15:58
Tibor Navracsics, "architekt" Orbánova poloautoritářského režimu, je kritizován i doma.
Tibor Navracsics při středečním "grilování europoslanci."
Tibor Navracsics při středečním "grilování europoslanci." | Foto: Reuters

Brusel - Kandidáti na eurokomisaře by se v pondělí měli dozvědět, zda "prošli" a poslanci byli s jejich vystoupením při takzvaném grilování v Evropském parlamentu spokojeni.

Zatímco při vystoupení Věry Jourové vládla celkem poklidná atmosféra, horší to měl maďarský kandidát Tibor Navracsics.

Toho maďarský premiér Viktor Orbán nominoval na funkci eurokomisaře pro vzdělání, kulturu, mládež a občanství.

Podle agentury MTI ale někteří poslanci využili možnosti dodatečného položení otázek. Ty je možné písemně předat předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi a ten je pak předá dále šéfovi Evropské komise Jeanu-Claude Junckerovi. Odpovědět musí kandidáti do pondělí.

Zdaleka ne všichni byli s vystoupením bývalého maďarského ministra spravedlnosti a zahraničí spokojeni.

Orbánova volba vyvolala dost nevole i v samotném Maďarsku. Opozicí je totiž Navracsics vnímán jako architekt Orbánova poloautoritářského režimu.

Podílel se například na mediálním zákonu, který ztížil život nezávislým sdělovacím prostředkům, nebo na ostrých útocích, kterými maďarská vláda v posledních letech častovala Brusel a Evropskou unii.

Na středečním grilování se ovšem maďarský politik prezentoval jako velký zastánce svobody a evropské integrace.

Sliboval, že jako eurokomisař bude prosazovat především růst pracovních příležitostí pro mladé, zvyšování kvality výuky na evropských univerzitách a zapojení mladých lidí do politiky.

"Bude pro mne čest sloužit evropské věci," uvedl.

Ve středu v Bruselu ale čelil dotazům na jeho dosavadní působení v maďarské politice.

Dánská europoslankyně Rikke Karlssonová znovu kritizovala maďarský mediální zákon, dalšímu poslanci se nelíbilo, že maďarští vysokoškolští studenti pobírající stipendium musejí po skočení studia po určitou dobu povinně pracovat v Maďarsku.

Padly i dotazy týkající se nárůstu antisemitských útoků a výroků v Maďarsku. Navracsics se hájil: antisemitismus a popírání holokaustu prý vždy principiálně odmítal.

Přes Orbánovu výzvu maďarská socialistická opozice kandidaturu Navracsicse nepodpořila, a akademici dokonce zaslali odstupujícímu předsedovi Evropské komise José Barrosovi dopis s výzvou, aby se Orbánův oblíbenec eurokomisařem nestal.

EU už loni maďarskou vládu kritizovala za některé změny ústavy prostřednictvím oklešťování pravomocí ústavního soudu či práv bezdomovců nebo homosexuálů.

Kromě maďarského kandidáta má problémy také Španěl Miguel Caňete. Je nominován na post eurokomisaře pro energetiku a klima. Jeho rodina však má spojení se dvěma společnostmi zabývajícími se těžbou ropy. Ducar a Petrologis Canarias.

Miguel Caňete.
Miguel Caňete. | Foto: Reuters

Během grilování to vehementně popíral, své podíly prý nedávno prodal. Nicméně někteří europoslanci trvali na tom, že podíly ve firmách má jeho švagr.

Proti konzervativci Caňetemu se vymezovali levicoví europoslanci a zelení už avizovali, že jej v žádném případě nepodpoří.

Pokud ale levice Španěla vetuje, pravice zřejmě na oplátku zablokuje jmenování francouzského socialisty Pierra Moscoviciho komisařem pro ekonomiku.

 

Právě se děje

Další zprávy