Z jaderné elektrárny vyteklo více radioaktivní vody

rst, Reuters
18. 7. 2007 9:37
Jsme v bezpečí? ptají se Japonci po zemětřesení
Po včerejším zemětřesení vypukl v jaderné elektrárně Kašiwazaki-Kariwa požár (na snímku)
Po včerejším zemětřesení vypukl v jaderné elektrárně Kašiwazaki-Kariwa požár (na snímku) | Foto: Reuters

Chronologie vybraných nehod
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Chronologie vybraných nehod

  • 1988: V červenci  při odstávce reaktoru v jedné z elektráren firmy Tohoku špatně zacházela s palivem. Nehoda byla utajena až do letošního roku
  • 1991: Podobná událost se stala také v elektrárně firmy Chubu. Nehoda byla utajena až do letošního roku
  • 1999: Při jaderné havárii ozářila radioaktivní látka v závodě na zpracování uranu v městečku Tokaimura přes 600 osob a dva pracovníci v průběhu několika měsíců zemřeli
  • 2000:  Z japonské jaderné elektrárny Fukušima uniklo 150 litrů mírně radioaktivní vody
  • 2001: Požár vypukl v jaderném komplexu severovýchodně od Tokia. Oheň ale neohrozil vlastní reaktor, takže nedošlo k žádnému úniku radiace
  • 2002:  Malý požár vypukl v suterénu elektrárny Onagawa-2. Dva pracovníci utrpěli lehké popáleniny, radiace neunikla do
    okolí
  • 2004: Pět zaměstnanců jaderné elektrárny Mihama zemřelo poté, co je zabil únik horké vody a páry z potrubí
  • 2006: Sklad radioaktivního odpadu hořel v elektrárně firmy Kansai. Únik nebezpečných látek nebyl zaznamenán
  • 2006: Soud nařídil zastavit provoz druhé největší jaderné elektrárny v zemi ve městě Kanazawa v obavách z úniku nebezpečné radiace v případě zemětřesení
  • 2007: Včera po zemětřesení o síle 6,8 Richterovy škály vypukl požár, unikla radioaktivní voda a převrhly se sudy s radioaktivním odpadem v největší elektrárně v zemi

Tokio - Únik radioaktivní vody z japonské jaderné elektrárny Kašiwazaki-Kariwa, kterou v pondělí poškodilo
silné zemětřesení, byl zhruba o 50 procent větší než dosud zástupci zařízení tvrdili.

I přes nárůst množství uniklé tekutiny prý nicméně nebyly překročeny hranice představující případné nebezpečí.

Po zemětřesení, jež způsobilo požár a následný únik radioaktivní vody v největší jaderné elektrárně na světě, se v po energiích hladovém Japonsku opět rozhořely diskuze o bezpečnosti jaderné energie.

Japonsko, které má 55 jaderných reaktorů a dalších 13 ve výstavbě, leží v seismicky aktivní oblasti. Jaderná energie pokrývá téměř třetinu veškeré produkce.

"Osobně si myslím, že jaderná elektrárna je tím nejbezpečnějším místem, kde se můžete při zemětřesení schovat," říká Hisaši Ninokata, profesor jaderné energetiky z Tokijského technologického institutu.

Jenže podle společnosti Tokyo Electric Power, která je vlastníkem elektrárny Kašiwazaki-Kariwa, bylo včerejší zemětřesení o síle 6,8 Richterovy škály silnější než na jaké byla elektrárna postavena.

Převržené sudy s radioaktivním odpadem

Firma až několik hodin po pondělních otřesech a následném požáru v elektrorozvodné stanici oznámila, že do moře uniklo asi 1200 litrů kontaminované vody z reaktoru, což podle vedení elektrárny nebude mít žádný dopad na životní prostředí.

Včera agentury informovaly, že se během zemětřesení převrhla také asi stovka sudů s radioaktivním odpadem, z nichž některé ztratily víko. Také zde elektrárna ujišťuje, že je vše v pořádku.

Dnes společnost upřesnila, že rozsah úniku představoval jedenapůlnásobek toho, co dosud uváděla. I přesto podle ní nebyly překročeny bezpečnostní limity.

Starosta města Kašiwazaki nařídil zařízení uzavřít do doby, než bude moci být jeho bezpečnost potvrzena. O situaci v elektrárně se také zajímal šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej.

"Tohle se může stát kdykoliv. Ovšem překvapuje mě, že elektrárny nepodnikly dostatečná opatření proti zemětřesení," říká Baku Nišijo z Informačního centra pro jadernou energii, které bojuje proti jaderným elektrárnám.

Nišijo naráží na předchozí inspekce, které před pěti lety zjistily v některých elektrárnách vážné porušení bezpečnostních předpisů v souvislosti se zemětřesením, elektrárny také zatajovaly drobné nehody či úniky.

Japonský premiér Šinzo Abe pokáral vedení elektrárny, že o úniku radioaktivní vody informovala až se zpožděním: "Jaderná elektrárna může být provozována pouze, získá-li si důvěru lidí. Když se něco takového stane, musí o tom informovat důsledně a okamžitě."

Tisíce lidí bez domova

Po dvou pondělních zemětřeseních je přes 13 000 lidí bez domova a jsou ubytováni v dočasných evakuačních centrech. Otřesy si vyžádaly 9 mrtvých a přes 1000 zraněných.

Včera zůstávalo 53 000 domácností bez vody, 35 000 bez dodávek plynu a 25 000 bez přívodu elektrické energie. Nejpostiženějším městem je Kašizawaki, kde bylo srovnáno se zemí 350 domů a dalších 450 poškozeno.

Včerejší zpravodajství ze zemětřesení v Japonsku ZDE

"Škody jsou vyšší, než jsme předpokládali," řekl starosta města. Ministerstvo obrany vyslalo do zasažené oblasti 450 vojáků, kteří zde odklízejí sutiny, pátrají po případných přeživších pod troskami zřícených budov a rozdávají potravinové balíčky.

 

Právě se děje

Další zprávy