Tokio - Z podzemní nádrže fukušimské jaderné elektrárny pravděpodobně do půdy uniklo na 120 tun radioaktivní vody. Zjistila to společnost Tepco, která zařízení provozuje.
Japonská elektrárna se v poslední době potýkala s poruchami chladícího systému nádrže s vyhořelým palivem.
Radioaktivní prvky byly zjištěny ve vodě nahromaděné mezi půdou kolem nádrže a vnější vrstvou nepropustného pláště na dně nádrže, uvedl mluvčí Tepco. Nádrž zapuštěná do země má tři vrstvy, které mají vodě bránit v proniknutí do půdy.
Rezervoár o rozměrech 60 krát 53 metrů se nachází asi 800 kilometrů od oceánu a Tepco považuje za málo pravděpodobné, že by radioaktivní voda vnikla do moře. Přesto v sobotu ráno firma začala přečerpávat vodu ze závadné nádrže číslo 2 do jiné.
Jaderná elektrárna Fukušima byla poškozena při mohutném zemětřesení a tsunami 11. března 2011. Otřesy půdy tehdy poničily ochlazovací systémy reaktorů, což vedlo k úniku radioaktivity.
Desetitisíce lidí bydlících v okolí elektrárny byly evakuovány a doposud se do svých domovů nevrátily. Technici elektrárnu stabilizovali, ale plně odstranit následky katastrofy podle expertů potrvá ještě roky.