Winton psal Rooseveltovi, aby přijal židovské děti. Neuspěl

ČTK ČTK
19. 5. 2014 20:48
Archiváři se v USA podařilo najít originál dopisu. Novou informaci odvysílala v reportáži televize CBS.
Sir Nicholas Winton pomáhal během svého života na mnoha dalších místech, kde bylo potřeba. Kromě toho se také úspěšně zajímá o tenis či o vesmír. Podle Nicholase Wintona tak na jeho počest získala 19384. nalezená planetka název Winton.
Sir Nicholas Winton pomáhal během svého života na mnoha dalších místech, kde bylo potřeba. Kromě toho se také úspěšně zajímá o tenis či o vesmír. Podle Nicholase Wintona tak na jeho počest získala 19384. nalezená planetka název Winton. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Londýn - Americký archivář objevil ve vládních dokumentech dopis Nicholase Wintona Franklinu Rooseveltovi, v němž britský zachránce stovek československých dětí před nacisty žádá v květnu 1939 tehdejšího amerického prezidenta o přijetí ohrožených dětí z Československa. V neděli to uvedla americká televize CBS.

Winton, který dnes slaví 105. narozeniny, zachránil těsně před druhou světovou válkou 669 československých, převážně židovských dětí. CBS o něm koncem dubna vysílala reportáž v rámci známého pořadu 60 minutes.

V rozhovoru se CBS se Winton také zmínil, že poslal dopis tehdejšímu americkému prezidentovi Rooseveltovi, ve kterém ho žádal, aby ohrožené československé děti přijala nejen Británie, ale také Spojené státy. "Ale Američané žádné děti nepřijali. To byla škoda, mohli jsme jich dostat ven mnohem více," řekl Winton CBS.

"... spoléhám na vaši představivost"

Reportáž CBS viděl i David Langbart, který pracuje v amerických vládních archivech. Rozhodl se, že se podívá do archívů ministerstva zahraničí, zda tam dopis skutečně je. "A skutečně. Našel jsem originál dopisu prezidentu Rooseveltovi," řekl Langbart.

V dopise 16. května 1939 Winton psal Rooseveltovi, že "lidé v Americe si zřejmě neuvědomují, jak málo se dělá pro uprchlické děti v Československu". "Je možné, aby se v Americe s tímto problémem něco dělalo? V dopise je těžké celou věc vylíčit dostatečně přesvědčivě, ale spoléháme na vaši představivost, abyste si uvědomil, jak zoufale naléhavá celá situace je," psal Winton.

"Americká vláda není s to ..."

Langbart také v archívech zjistil osud Wintonovy žádosti. Bílý dům předal dopis ministerstvu zahraničí a to ho dále odeslalo prezidentovu poradnímu výboru pro politické uprchlíky. V archívech také bylo memorandum ministerstva zahraničí, které pověřilo americké velvyslanectví v Londýně, aby Wintonovi sdělilo, že "americká vláda není s to ... povolit imigraci nad počet stanovený existujícími přistěhovaleckými zákony". Odmítavý dopis amerického velvyslanectví v tomto duchu má také Winton stále mezi svými dokumenty.

Před měsícem Winton CBS řekl, že necítil vůči americké vládě hněv. "Neměli jsme moc času na to, abychom se chovali negativně," řekl.

Archivář Langbart řekl, že v souvislosti s holokaustem si možná v té době nikdo pořádně neuvědomoval, co se chystá. "Spojené státy otevřely své dveře, jak to umožňoval zákon v té době. Přál bych si, aby to bývalo víc, ale nebylo," řekl Langbart.

 

Právě se děje

Další zprávy