Wikileaks: Mafiánské Bulharsko je noční můrou unie

Martin Novák Martin Novák
4. 1. 2011 16:20
Bulharské fotbalové kluby jsou údajně propojené s organizovaným zločinem
Ulice v Sofii.
Ulice v Sofii. | Foto: Reuters

* Podle Bruselu není v Bulharsku vůle ze změnám * Komise kritizuje míru korupce a organizovaného zločinu * Mafiáni prý perou špinavé peníze ve fotbalových klubech

Washington - Evropská komise si neví rady s Bulharskem. Snaha očistit tamní politiku a justici od korupce a propojení s organizovaným zločinem nikam nevede.

Vyplývá to z diplomatických depeší USA, které získal server Wikileaks. Záznamy, týkající se Bulharska, zveřejnil španělský deník El País.

Američtí diplomaté akreditovaní v Sofii posílali do Washingtonu zprávy, že unie je z vývoje v balkánské zemi nešťastná a mnoho politiků ze západních členských států má Bulharska plné zuby.

Ačkoliv Brusel opakovaně žádal bulharské vlády o zákrok proti mafiím, organizovanému zločinu i korupci a dokonce kvůli tomu pozastavil přísun eurodotací do Sofie, mnoho se prý nezměnilo a nikdo neví, co s tím.

"Jak mohou reformovat, když ani reformovat nechtějí," cituje jedna z depeší údajně vysoce postavený zdroj z Evropské komise. Podle zdroje jsou bulharští politici "arogantní" a chybí jim politická vůle.

Bulharské fotbalové kluby prý mají podezřelé majitele. Snímek ze zápasu bulharské ligy CSKA Sofia - Litex Loveč.
Bulharské fotbalové kluby prý mají podezřelé majitele. Snímek ze zápasu bulharské ligy CSKA Sofia - Litex Loveč. | Foto: Reuters

"Snaží se jen potud, aby pro vyzněla pozitivně zpráva Evropské komise. O samotné změny nebo očištění justičního systému jim nejde," uvádí se v depeších, kterou jsou založeny na rozhovorech amerických diplomatů se zástupci Evropské komise.

Další z depeší uvádí, že organizovaný zločin má v Bulharsku silnou pozici a mafiáni perou špinavé peníze například ve fotbalových klubech.

"Skoro všechny velké bulharské kluby jsou nějakým způsobem spojeny s osobami z podsvětí," tvrdí američtí diplomaté v depeši z loňského ledna.

Mezi majiteli klubů prý figurují nebo figurovali známí mafiánští bossové a dealeři zbraní.

Francie a Německo se na konci loňského roku shodně postavili proti tomu, aby se Bulharsko v březnu stalo součástí Schengenského prostoru. Ministři vnitra obou zemí vyjádřili výhrady proti přílišné korupci a rozbujelému organizovanému zločinu v zemi.

Foto: Aktuálně.cz

Spolu s Bulharskem Paříž a Berlín zablokovaly také vstup Rumunska, na které ale v Bruselu tak velké stížnosti nejsou.

Před rokem poslanci Evropského parlamentu zablokovali návrh na jmenování bývalý bulharské ministryně zahraničí Rujany Želevové eurokomisařkou. Nevyvrátila obvinění, že její manžel má podezřelé příjmy.

Za posledních téměř deset let se v zemi odehrálo už přes 150 vražd dávaných do souvislosti s organizovaným zločinem. Před soudem jich však skončilo minimum, drtivá většina pachatelů ani objednavatelů nebyla dopadena.

Jednou z obětí střelby na ulici se stal před svým domem dokonce i bývalý premiér Anatolij Lukanov. Ten se údajně zapletl do obchodní spolupráce s ruskojazyčnými mafiemi, které jsou také na bulharském území aktivní.

 

Právě se děje

Další zprávy