Vyžeňme vládu cizinců, hřímá z Moskvy ukrajinský expremiér

ČTK ČTK
3. 8. 2015 13:00
Mykola Azarov oznámil v Moskvě vznik Výboru na záchranu Ukrajiny. Usiluje o demisi současné vlády Arsenije Jaceňuka a obnovení přátelských vztahů Kyjeva s Kremlem.
Bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov.
Bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov. | Foto: REUTERS / Gleb Garanich

Moskva - Bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov, který se po loňském převratu na Ukrajině uchýlil do Ruska, oznámil v pondělí v Moskvě vytvoření Výboru na záchranu Ukrajiny.

Ten má obnovit přátelské vztahy Kyjeva s Moskvou a "vyhnat z vlády cizince".

Azarov vyzval k vypsání mimořádných voleb na Ukrajině a oznámil, že kandidátem jeho výboru na prezidentskou funkci je bývalý proruský poslanec kyjevského parlamentu Volodymyr Olijnyk.

Výbor na záchranu Ukrajiny, jehož pobočky podle Azarova už na Ukrajině působí, vydal prohlášení, v němž vyzývá k masovým protestům proti nynějšímu ukrajinskému režimu.

"Vyžeňme z vlády všechny cizince, jejichž přítomnost Ukrajince ponižuje. Nynější zločinný režim hrubě porušuje ústavní práva občanů a fakticky podněcuje lid k povstání proti tyranii a útlaku," praví se v prohlášení.

"Sami neodejdou. Lid musí vzít moc do svých rukou," stojí v dokumentu, který vyzývá "miliony Ukrajinců", aby vyšly do ulic s požadavkem demise nynější vlády.

Bez Janukovyče

Azarovův výbor vyzývá k uspořádání mimořádných prezidentských, parlamentních a komunálních voleb, které by měly s nynějšími vládci Ukrajiny skoncovat. Za prezidenta Azarov navrhl Olijnyka, bývalého ukrajinského poslance za proruskou Stranu regionů.

Jako jeden z iniciátorů represivních zákonů, jejichž schválení loni v únoru vyvolalo pouliční protesty a vedlo k pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče, je Olijnyk na Ukrajině trestně stíhán.

Viktor Janukovyč
Viktor Janukovyč | Foto: Reuters

Podle Azarova je Výbor na záchranu Ukrajiny "ochoten převzít odpovědnost za budoucnost státu".

Kdo jsou členové výboru, Azarov nesdělil. "Část z nich žije na Ukrajině a jsou v nebezpečí. Přijde doba, kdy je lidu všechny představíme," řekl expremiér novinářům. Jde prý o vlastence, kteří nejsou spojeni s nynějším, ale ani předchozím ukrajinským režimem.

Svržený exprezident Janukovyč podle Azarova členem nově založeného výboru není. Organizátoři se údajně dohodli na tom, že členem opozičního spolku nemá být nikdo, kdo s bývalým prezidentem úzce spolupracoval.

Exprezident po útěku z Ukrajiny žije v západoruském Rostově na Donu. Janukovyč se Azarova jako předsedy vlády zbavil už loni v lednu ve snaze uspokojit část požadavků demonstrující opozice.

Spekulace o těsném napojení Výboru pro záchranu Ukrajiny s ruským vedením v pondělí vyvrátil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

"Kreml samozřejmě k této iniciativě nemá žádný vztah," řekl mluvčí. "Pokud jde o případnou podporu, je třeba detailně prostudovat prohlášení výboru a analyzovat situaci," dodal Peskov.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy