Berlín- Němci jdou k volbách 27.září a na jejich hlasech závisí také budoucnost atomových elektráren v zemi.
Bývalá vláda sociálních demokratů (SPD) a zelených před lety rozhodla, že sedmnáct reaktorů by v Německu mělo ukončit provoz kolem roku 2020.
S tím ovšem nesouhlasí křesťanští demokraté (CDU) a Strana svobodných demokratů (FDP). Tedy právě strany, které zřejmě vytvoří příští vládní koalici.
Rozhodnutí o uzavření elektráren by tak mohlo být revidováno, přestože podle průzkumů je většina Němců nakloněna likvidaci jádra.
CDU chtěla zabránit konci nukleárních reaktorů v Německu už po loňských volbách, ale protože výsledkem byla velká koalice se sociálními demokraty, musela se tohoto cíle vzdát.
V sobotu se v Berlíně uskutečnila demonstrace odpůrců jádra. Přišlo 40 tisíc lidí, promluvili k nim i zástupci zelených a sociálních demokratů.
„Otázka atomových elektráren zatím v předvolební kampani nehrála velkou úlohu. Ale po sobotě tomu může být jinak. Jádro je jednou z věcí, kde se křesťanští a sociální demokraté zásadně rozcházejí," řekl agentuře Reuters politolog Dietmar Herz z univerzity v Erfurtu.
Podle statistik se jádro podílelo v loňském roce na výrobě energie v Německu 23 procenty. To je výrazně méně než ve Francii, kde podíl atomu činí osmdesát procent (v České republice činí zhruba třetinu).
SPD ve volebním programu chce, aby v roce 2030 země vyráběla až polovinu veškeré energie z obnovitelných zdrojů.
Zelení jdou ještě dál. Chtějí čtyřicet procent energie z obnovitelných zdrojů už v roce 2020.
CDU Angely Merkelové má ale jasno. Vzdát se jádra nyní by byla chyba. Pokud tedy Merkelová bude kancléřskou, otázka uzavření atomových reaktorů se patrně vrátí do Bundestagu.