Východ Turecka zasáhlo zemětřesení. Zemřelo 29 lidí, další zůstávají v troskách

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 25. 1. 2020 16:49
Při zemětřesení o síle nejméně 6,5 stupně, které v pátek zasáhlo východní Turecko, zemřelo už 29 lidí a dalších 1500 lidí utrpělo zranění. V troskách domů je podle agentury AFP dál několik desítek lidí a pátrací práce pokračují. Záchranáři se snaží ze zřícených budov vyprostit přeživší, na místě jsou připraveni pomoci i vojáci.
Turečtí záchranáři u zřícené budovy v provincii Elazig.
Turečtí záchranáři u zřícené budovy v provincii Elazig. | Foto: Reuters

Zemětřesení udeřilo ve 20:55 místního času (18:55 SEČ) poblíž Sivrice na břehu jezera Hazar v provincii Elazig. Hypocentrum se nacházelo v hloubce 6,7 kilometrů. 

Turecká vládní agentura pro katastrofy a mimořádně situace (AFAD) uvedla, že otřesy dosáhly 6,8 stupně. Seismologické centrum v Istanbulu sílu otřesů předběžně odhadlo na 6,5 stupně, americký geologický ústav USGS naměřil 6,7 stupně. Zemětřesení bylo patrné také v některých částech sousedící Gruzie a Arménie, uvedl ústav.

Po pátečním zemětřesení následovalo 250 dalších slabších otřesů. Záchranné práce pokračují. Například po 15 hodinách od zemětřesení vyprostili záchranáři ze sutin těhotnou ženu, další mladou dívku dostali z trosek po 17 hodinách a celých 24 hodin trvalo než našli a vyprostili dvouapůlletou holčičku ze zříceného domu, nyní se snaží vyhrabat ze sutin její matku. Záchranáři bojují s časem, v oblasti je totiž chladné počasí, v noci tam bylo až minus osm stupňů Celsia.

Nejpostiženější je město Sivrice. "Zemřeli tady lidé i zvířata. Naše rodina strávila noc kolem ohně pod dekami. Náš dům spadl a nemáme kam jít," řekl muž jménem Sinasi, jehož citovala agentura Reuters.

Podle tureckého ministra vnitra Süleymana Soyla se v Sivrice zřítilo až pět budov, další dvě spadly v nedalekém městě Maden. Úřady pro tamní obyvatele, kteří se bojí vrátit do svých domovů, připravují provizorní přístřešky ve sportovních halách a školních kolejích.

Chvění země zaznamenali lidé také v sousední Sýrii a slabé otřesy jsou hlášeny z Íránu a Libanonu.

Turecko vyhlásilo opatření na celonárodní úrovni, ale nežádá o zahraniční pomoc. Do pátracích operací jsou zapojena bezpilotní letadla a záchranářské práce se koordinují mezi jednotlivými provinciemi. Agentura pro mimořádné situace vyzvala občany, aby nevstupovali do poškozených domů, protože stále hrozí následné otřesy.

Turecká média večer rovněž bez bližších podrobností informovala o zatčení dvou lidí v provincii Gaziantep kvůli komentářům na sociálních sítích. Podle policie "nepodloženými příspěvky vyvolávali paniku a strach", uvedla turecká televize T24.

Turecko leží na rozhraní několika litosférických desek a probíhá jím několik zlomů, zemětřesení tu proto jsou častá. Jedno z nich tuto středu zasáhlo západ země. Mezi jednu z největších tureckých katastrof patří otřesy z roku 1999, které postihly město Izmit nedaleko Istanbulu. V regionu tehdy zemřelo 17 000 lidí a o střechu nad hlavou přišlo zhruba půl milionu obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy