Brusel - Rychlá série rozhodnutí příslušných výborů Evropského parlamentu ve středu do značné míry určila podobu nové Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.
Téměř s jistotou v ní nebude slovinská expremiérka Alenka Bratušeková, kterou příslušné výbory nepodpořily. Stala se tak zřejmě jedinou obětí letošního procesu schvalování členů budoucí komise ve výborech europarlamentu. Ostatní kandidáti, kteří měli problémy v nedávné sérii slyšení, ve středu nakonec prošli.
Místopředsedou Evropské komise pro zaměstnanost, růst, investice a konkurenceschopnost se tak s velkou pravděpodobností stane finský kandidát Jyrki Katainen, Prošel také lotyšský kandidát Valdis Dombrovskis, budoucí místopředseda pro euro a sociální dialog.
Komisařem pro finanční stabilitu, finanční služby a kapitálový trh bude Brit Jonathan Hill a jeho kolegou odpovědným za hospodářské a měnové záležitosti, daně a celní unii někdejší francouzský ministr financí Pierre Moscovici. Hill byl jediný z kandidátů, u kterého si europoslanci vyžádali opakované slyšení.
Uspěl nakonec také Španěl Miguel Arias Caňete, který má být komisařem pro energetiku a klimatické změny. U něj poslancům vadily hlavně jeho údajné vztahy s ropnými společnostmi.
Jeho nadřízená, zamýšlená místopředsedkyně komise pro energetickou unii Bratušeková, neprošla především kvůli slabému výkonu při svém pondělním slyšení a kvůli tomu, jak se podle všeho do komise nominovala v zásadě sama.
Ve středu dopoledne ještě dementovala informace, že o funkci dobrovolně ztrácí zájem, raději nechala rozhodnout hlasování. To dopadlo jednoznačně, odmítnuta byla v poměru 112:13 hlasům. Na tom, jak středeční rychlá série rozhodování výborů dopadla, měly přitom nepochybně podíl i dohody mezi evropskými politickými frakcemi.
Na předsedovi komise Junckerovi teď je, kým se rozhodne Bratušekovou nahradit, jak zamíchá s přidělením portfolií a zda se rozhodne opět doplnit počet místopředsedů. Mezi jména ze Slovinska, která jsou v kuloárech nyní nejčastěji zmiňována, patří europoslankyně ze sociálnědemokratické frakce Tanja Fajonová a dosavadní slovinský eurokomisař Janez Potočnik.
Třetí možností je příchod Violety Bulcové, nynější slovinské ministryně bez portfeje. Pro Junckera bylo při sestavování komise důležité zastoupení žen, s pádem Bratušekové mu jedna ubyla.
Nový kandidát bude muset opět absolvovat slyšení před svým příslušným výborem či výbory. Definitivní verdikt vedení europarlamentu o tom, jak kandidáti slyšení absolvovali, se tak zřejmě odkládá až na příští týden.
Europarlament nemůže v komisi udělat změny, to je výsadou členských zemí a jejího předsedy Junckera. Musí však tým potvrdit hlasováním jako celek. To se má stát 22. října tak, aby se mohla nová komise od počátku listopadu ujmout práce.