Nová komise nabírá konkrétní podobu, neprošla jen Slovinka

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2014 22:37
Proti slovinské kandidátce na eurokomisařku, expremiérce Bratušekové, se postavily výbory europarlamentu pro životní prostředí a pro průmysl, výzkum a energetiku.
Slovinská kandidátka Alenka Bratušeková v europarlamentu neprošla.
Slovinská kandidátka Alenka Bratušeková v europarlamentu neprošla. | Foto: Reuters

Brusel - Rychlá série rozhodnutí příslušných výborů Evropského parlamentu ve středu do značné míry určila podobu nové Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

Téměř s jistotou v ní nebude slovinská expremiérka Alenka Bratušeková, kterou příslušné výbory nepodpořily. Stala se tak zřejmě jedinou obětí letošního procesu schvalování členů budoucí komise ve výborech europarlamentu. Ostatní kandidáti, kteří měli problémy v nedávné sérii slyšení, ve středu nakonec prošli.

Místopředsedou Evropské komise pro zaměstnanost, růst, investice a konkurenceschopnost se tak s velkou pravděpodobností stane finský kandidát Jyrki Katainen, Prošel také lotyšský kandidát Valdis Dombrovskis, budoucí místopředseda pro euro a sociální dialog.

Komisařem pro finanční stabilitu, finanční služby a kapitálový trh bude Brit Jonathan Hill a jeho kolegou odpovědným za hospodářské a měnové záležitosti, daně a celní unii někdejší francouzský ministr financí Pierre Moscovici. Hill byl jediný z kandidátů, u kterého si europoslanci vyžádali opakované slyšení.

Uspěl nakonec také Španěl Miguel Arias Caňete, který má být komisařem pro energetiku a klimatické změny. U něj poslancům vadily hlavně jeho údajné vztahy s ropnými společnostmi.

Jeho nadřízená, zamýšlená místopředsedkyně komise pro energetickou unii Bratušeková, neprošla především kvůli slabému výkonu při svém pondělním slyšení a kvůli tomu, jak se podle všeho do komise nominovala v zásadě sama.

Ve středu dopoledne ještě dementovala informace, že o funkci dobrovolně ztrácí zájem, raději nechala rozhodnout hlasování. To dopadlo jednoznačně, odmítnuta byla v poměru 112:13 hlasům. Na tom, jak středeční rychlá série rozhodování výborů dopadla, měly přitom nepochybně podíl i dohody mezi evropskými politickými frakcemi.

Na předsedovi komise Junckerovi teď je, kým se rozhodne Bratušekovou nahradit, jak zamíchá s přidělením portfolií a zda se rozhodne opět doplnit počet místopředsedů. Mezi jména ze Slovinska, která jsou v kuloárech nyní nejčastěji zmiňována, patří europoslankyně ze sociálnědemokratické frakce Tanja Fajonová a dosavadní slovinský eurokomisař Janez Potočnik.

Třetí možností je příchod Violety Bulcové, nynější slovinské ministryně bez portfeje. Pro Junckera bylo při sestavování komise důležité zastoupení žen, s pádem Bratušekové mu jedna ubyla.

Nový kandidát bude muset opět absolvovat slyšení před svým příslušným výborem či výbory. Definitivní verdikt vedení europarlamentu o tom, jak kandidáti slyšení absolvovali, se tak zřejmě odkládá až na příští týden.

Europarlament nemůže v komisi udělat změny, to je výsadou členských zemí a jejího předsedy Junckera. Musí však tým potvrdit hlasováním jako celek. To se má stát 22. října tak, aby se mohla nová komise od počátku listopadu ujmout práce.

 

Právě se děje

Další zprávy