* Útočníci zavraždili od loňského července šest lidí, útočili celkem devětkrát * Většina útoků se odehrála na východě Maďarska * Romové tvoří 7 procent obyvatel země, ale mnozí chtějí emigrovat
Budapešť - Maďarská policie je podle všeho u cíle s pátráním po vrazích, kteří mají za poslední rok na svědomí smrt šesti Romů.
Pachatelé útočili na několika místech Maďarska střelbou z brokovnice, zápalnými lahvemi i granáty. Mezi jejich oběťmi je i pětiletý chlapec.
Šéf Národního vyšetřovacího úřadu potvrdil, že čtyři muži zadržení v pátek budou obviněni, protože je z činů usvědčují vzorky DNA i zbraně, které v jejich bytech policisté našli.
Shodují se se zbraněmi použitými při vraždách.
"Motivem útočníků byl velmi pravděpodobně rasismus," oznámil ředitel úřadu Attila Petöfi.
Policie vyslechla statisíce telefonátů
Policie už čelila kritice za to, že dlouho nemohla pachatelům přijít na stopu. Vyslechla tisíce lidí, zkontrolovala desetitisíce automobilů a odposlechla statisíce telefonních hovorů. Zatím nezveřejnila, co nakonec vedlo k dopadení čtveřice.
Čtyři podezřelí jsou ve věku osmadvaceti až dvaačtyřiceti let. Jsou mezi nimi údajně pekař, voják a zvukař. Všichni byli zatčeni v jednom nočním klubu, kde pracovali jako členové ochranky.
Maďarská média spekulují o tom, že jedním ze zatčených je bývalý profesionální voják, který sloužil v devadesátých letech v maďarské jednotce v rámci mezinárodních sil OSN v Bosně a Hercegovině.
Všichni muži jsou z Debrecínu na východě země. Tam je největší koncentrace Romů z celé země a jde také o nejchudší region Maďarska s nejvyšší nezaměstnaností, kde se nejvíce projevují důsledky hospodářské krize.
Krize vyostřila napětí
Situace kolem Romů v Maďarsku je v posledních měsících krajně napjatá.
Radikální nacionalistická strana Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) se zejména díky ostré protiromské rétorice dostala do Evropského parlamentu a podle posledních průzkumů by ji volilo přes deset procent Maďarů.
Jobbik má ve svém programu pasáž o boji proti "romské kriminalitě."
Podle některých komentátorů se na situaci podílí i nervozita z ekonomické krize, která silně zadlužené Maďarsko postihla tvrději než jiné středoevropské státy. Vláda si dokonce vzala půjčku od Mezinárodního měnového fondu.
Romové tvoří v desetimilionovém Maďarsku zhruba sedm procent obyvatel. Mnozí se obávají dalších násilností a chtějí emigrovat.
Agentuře MTI to potvrdil předseda maďarské Celostátní romské samosprávy (OCÖ) Orbán Kolompár. Podle něj se dává do pohybu exodus stovek maďarských Romů směrem do Kanady, Británie, Švédska, Dánska, USA či Belgie.
Kanadské úřady před časem naznačily, že počet žádostí maďarských Romů o azyl v zemi stoupá, a Maďarsko tak může stejně jako Českou republiku postihnout obnovení vízové povinnosti pro cesty do Kanady.