Paříž - Do druhého kola francouzských prezidentských voleb jde po nedělním hlasování jako mírný favorit socialista Francois Hollande, ale opravdu jen jako mírný.
Nečekaně mnoho hlasů pro kandidátku krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou (17,9 procenta) naznačuje, že výsledek zřejmě bude těsný, protože voliči Le Penové ve druhém kole spíše podpoří Sarkozyho.
"Bitva o Francii právě začala," prohlásila Le Penová s tím, že její výsledek je povzbuzením pro parlamentní volby.
Na prvního máje má oznámit, koho ona sama podpoří. V kampani však adresovala tvrdá slova i Sarkozymu. Podle stranických zdrojů možná nepodpoří nikoho.
Pohled na voličskou mapu Francie z prvního kola prezidentských voleb, který nabízejí prostřednictvím interaktivních map například webové stránky deníků Le Monde nebo Le Figaro, ukazují zajímavý obrázek.
Preference v jednotlivých městech se dost výrazně liší a je zjevné, že pravici a krajní pravici se nejvíce daří na jihovýchodě Francie.
Marine Le Penová měla z velkých měst největší úspěch v Nice na francouzské Riviéře. Dostala tam přes 23 procent hlasů a dokonce odsunula Hollanda na třetí místo. Přes jedenadvacet procent dostala ještě v Marseille, kde ale Hollande těsně zvítězil před Sarkozym.
Zatímco na jihu Le Penová uspěla, v Paříži propadla. Dostala tam jen 6,2 procenta.
Stávající prezident zvítězil z velkých měst jen ve dvou. Kromě Nice ještě v Lyonu. Jinak byl všude první Hollande. S největším náskokem v Lille na severu, kde jej od Sarkozyho dělilo 13 procent. V Lille je kandidát socialistů doma, tam také čekal na oznámení volebních výsledků.
S napětím se očekávaly výsledky v Toulouse, kde do předvolební kampaně zasáhla série vražd, kterou měl na svědomí útočník alžírského původu Mohamed Merah.
Do úspěchu Le Penové, která je kritičkou přistěhovalectví i islámu, se to však nepromítlo. Dostala tam jen 10 procent, zatímco jednoznačně vyhrál Hollande s 34 procenty. Naopak před Le Penovou se v Toulouse dostal s 15 procenty hlasů ještě krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon.
Francouzští analytici předpokládají, že i přes úspěch Le Penové má víc hlasů od voličů kandidátů, kteří vypadli, v záloze Francois Hollande. Rozhodnout může i to, na čí stranu se přikloní voliči centristy Francoise Bayroua, pro kterého ovšem bylo celkových 9 procent zklamáním (před pěti lety dostal v prvním kole přes 18 procent).
Druhé kolo se uskuteční 6. května, čtyři dny předtím se Sarkozy a Hollande střetnou v televizní debatě.