Priština - Nedělní místní volby v Kosovu, podle mnohých nejdůležitější od vyhlášení nezávislosti v roce 2008, ani zdaleka nenaplnily očekávání.
Západ si od hlasování sliboval, že bude klíčem ke sblížení Prištiny a Bělehradu.
Realitou ale byly násilné incidenty a nezájem voličů z řad srbské menšiny, napsal server Balkan Insight.
Dílčí výsledky voleb, v nichž asi 1,7 milionu voličů mělo na výběr mezi více než stovkou stran a seskupení, se čekají nejdříve ve středu.
Slzný plyn ve volebním středisku
Zřejmě nejhorší situace panovala v etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici, kde mají většinu Srbové.
Maskovaný muž tam ještě před koncem vhodil do volebního střediska granát se slzným plynem. Následně do budovy školy vtrhlo několik extremistů. Napadali personál, rozbili několik uren a utekli.
Útok si podle kandidáta na starostu Krstimira Pantiče vyžádal jedno vážné zranění. Další z kandidátů, Oliver Ivanovič, tvrdil, že podobné incidenty se současně odehrály v dalších volebních místnostech.
"Volby na severu Mitrovice zkrachovaly. Bezpochyby budou prohlášeny za neplatné," řekl agentuře AFP.
Obavy z násilí byly takové, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) preventivně stáhla asi 60 z 200 lidí, které měla v regionu. Přitom právě oni měli pomoci ke zdárnému průběhu voleb.
Otevřené zastrašování
Kosovští Srbové se až dosud odmítali podřídit Prištině, protože neuznávají nezávislost Kosova. Nad severem země, kde žije až 50 000 Srbů, nemá kosovská vláda fakticky žádnou kontrolu.
Jakkoli Bělehrad vybízel krajany k účasti na hlasování, lidé volili bez nadšení a podle dostupných údajů účast před skončením voleb nepřevyšovala 13 procent. Podle Reuters v Kosovské Mitrovici odpoledne odhlasovalo jen sedm procent Srbů, zatímco v případě Albánců činila účast 32 procent.
K tak mizivé účasti prý přispělo i "otevřené zastrašování" ze strany místních "jestřábů". Ti, kdo šli volit, byli vysmíváni i napadáni skupinami Srbů postávajícími u volebních místností.
"Tyto volby jsou aktem velezrady, který definitivně odtrhne Kosovo od Srbska a povede k vyhnání Srbů z Kosova. Bělehrad zradil Kosovo kvůli mlhavému příslibu evropské integrace," řekl Reuters 22letý student Negovan Todorovič.
"Vyzývám lidi, aby přišli a hlasovali, anebo nám budou vládnout Albánci," tvrdil naopak kandidát na starostu Pantič, který si na tváři odnesl šrámy, jak jej ještě v pátek na ulici napadli dva maskovaní muži.
Nemilé zprávy pro Bělehrad
Srbský premiér Ivica Dačič činy "pravicových extremistů, kteří tlačí Srby ke katastrofě", odsoudil, jelikož svými výhrůžkami a výzvami k bojkotu voleb "ohrožují přežití Srbů v Kosovu".
Zdárný průběh hlasování v Kosovu přitom byl jednou z podmínek sbližování Srbska s Evropskou unií.
Srbsko doufá, že se dočká jednání o vstupu do Unie.