Vojenský airbus měl při prvním letu problémy s motorem

vp
23. 1. 2010 13:40
Měsíc po zkušebním letu vyplulo na povrch, že zkušební let měl problémy.
Vojenský dopravní letoun Airbus A400M při svém prvním startu
Vojenský dopravní letoun Airbus A400M při svém prvním startu | Foto: Reuters

Berlín - Velký vojenský dopravní letoun Airbus A400M měl při svém prvním letu loni v prosinci problémy s motorem. Informovala o tom dnes německý časopis Der Spiegel, který se odvolává na dokumenty výrobce motoru, společnosti Europrop.

Původně se tvrdilo, že první let největšího vojenského projektu západní Evropy byl bez problémů.

Z dokumentů vyplývá, že po 30 minutách letu selhal řídicí počítač a záložní systém, což automaticky vyřadilo motor z provozu. Podle společnosti Airbus citované v článku byl pak problém odstraněn.

Na projektu letadla, které má být schopno přepravovat až 37 tun nákladu, se podílejí Belgie, Francie, Lucembursko, Německo, Španělsko, Turecko a Británie.

A je to tady. 11. prosinec 2009. Vojenské transportní letadlo Airbus A400M vzlétá ke svému prvnímu letu v hlavním městě španělské Adalúzie Seville. Původně dvacetimiliardový projekt komplikují rostoucí náklady, které původní rozpočet překonají až o pět miliard euro. A také velké zpoždění, které přesáhlo dva roky.
A je to tady. 11. prosinec 2009. Vojenské transportní letadlo Airbus A400M vzlétá ke svému prvnímu letu v hlavním městě španělské Adalúzie Seville. Původně dvacetimiliardový projekt komplikují rostoucí náklady, které původní rozpočet překonají až o pět miliard euro. A také velké zpoždění, které přesáhlo dva roky. | Foto: Reuters

Program za 20 miliard eur nabral tříleté zpoždění a podle novinových zpráv se už prodražil o pět miliard eur. Zkušební let startoval ze španělské Sevilly, let trval tři a tři čtvrtě hodiny.

Hrozí ale i zastavení projektu a to v případě, že se státy, které si dohromady objednaly 180 těchto letadel, do konce ledna nedohodnou na rozdělení zvýšených nákladů

Země v polovině ledna uvedly, že s pokračováním projektu souhlasí, ale ne za každou cenu. Cena jednoho stroje se odhaduje na 100 milionů eur.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy