Vnitřně vysídlených lidí bylo loni 55 milionů, nejčastěji kvůli přírodním katastrofám

ČTK ČTK
20. 5. 2021 10:43
Vnitřně vysídlených lidí bylo loni 55 milionů, nejčastěji kvůli přírodním katastrofám

V každé vteřině loňského roku musel více než jeden člověk opustit svůj domov, přestože zůstal ve stejné zemi. Na konci roku 2020 bylo tímto osudem zasaženo 55 milionů lidí na celém světě, více než kdy dříve, uvádí zpráva Centra pro vnitřně vysídlené osoby (IDMC) při Norské radě pro uprchlíky (NRC). Nejčastějším důvodem pro odchod byly přírodní katastrofy, konflikty a násilí. O rok dříve bylo ve své vlastní zemi na útěku před válkou a přírodními pohromami 45,7 milionu lidí.

Ve třech čtvrtinách případů byla důvodem pro útěk nepřízeň počasí. Téměř 15 milionů lidí uprchlo před povodněmi, velká část v Africe. Dalších 15 milionů lidí připravily o domov bouře, cyklony a hurikány, které sužovaly zejména Asii a Karibik. Třetím nejčastějším přírodním důvodem jsou požáry, následují sopečné erupce a zemětřesení. Změny klimatu nejsou přímým důvodem vysídlení, ale pohyby uprchlíků jsou častější tam, kde se lidé nemají jak chránit před katastrofami z ekonomických nebo politických důvodů, uvádí DPA.

"Můžeme jen očekávat, že budoucí dopad změny klimatu způsobí, že se tyto katastrofické události stanou častějšími a silnějšími, a následně uvidíme další nárůst počtu vnitřně vysídlených osob," předpovídá ředitelka IDMC Alexandra Bilaková.

 

Právě se děje

Další zprávy