Island: Z bývalého ráje chce odejít až polovina mladých

Pavla Adamcová Pavla Adamcová, hjp
4. 1. 2009 8:33
Ostrovní stát přesto může být jedním z prvních, které krizi překonají

Reykjavík - Ještě nedávno byl Island jedním z nejlépe prosperujících států Evropy, který OSN z hlediska kvality života označila za nejlepší místo pro život.

Celosvětová krize ho ale položila na lopatky a nyní prochází nejhorším ekonomickým obdobím od získání své nezávislosti v roce 1944. A v souvislosti s tím se musí potýkat s dalším problémem - obrovskou migrací Islanďanů za prací.

Bankovní systém ostrova v Atlantiku doplatil na finanční krizi a vláda už nedokázala zabránit jeho zhroucení. Islandské banky musely být zestátněny. Inflace v listopadu vzrostla na 18leté maximum, tedy na 17,1 procenta a islandská koruna prudce oslabila.

Ostrovní ekonomika v hodnotě 7,5 miliardy dolarů nyní podle odhadů Mezinárodního měnového fondu může v roce 2009 poklesnout až o 10 procent. Sám fond se Islandu rozhodl vypomoci částkou 4,6 miliardy dolarů.

Za prací chtějí emigrovat desítky tisíc Islanďanů

Islanďani jsou na cykličnost ekonomického vývoje zvyklí. Krizi by měli překonat.
Islanďani jsou na cykličnost ekonomického vývoje zvyklí. Krizi by měli překonat. | Foto: Pavla Hejlová, Aktuálně.cz

V zemi, kde byla značná část obyvatel zaměstnána ve finančních službách, teď nepanují zrovna ideální podmínky pro práci. Odhady nezaměstnanosti se pro leden pohybují na sedmi procentech, v říjnu letošního roku přitom byla 1,9 procenta.

Podle agentury Bloomberg zvažuje celá polovina Islanďanů ve věku 18 až 24 let odchod ze země. "Odejdou desítky tisíc lidí," odhaduje hlavní analytik v Danske Bank Lard Christensen. Pro stát s 320 tisíci obyvateli to může znamenat velkou ránu. "Není tu žádná práce," říká 18letý Baldvin Kristjansson. "Chystám se odstěhovat do Norska."

Největší emigrační vlna postihla Island koncem 19. a počátkem 20. století. Tehdy ostrov opustilo 15 tisíc z celkového počtu 70 tisíc obyvatel, aby se odstěhovali do Severní Ameriky.

Island prý krizi překoná jako jeden z prvních

Osudové osmičky

  • V listopadu 2008 rozhodl Mezinárodní měnový fond, že na pomoc Islandu uvolní 2,1 miliardy dolarů.
  • Úvěr je dvouletý a Island z něj může okamžitě vyčerpat přes osm set milionů dolarů. Zbytek bude mít k dispozici v osmi splátkách po 155 milionech.

Nyní Islanďané míří za prací do Norska, Švédska či Dánska. Jejich výhoda spočívá podle analytika Jana Sykory z Wood & Company především v tom, že jsou jako jedni z mála Evropanů zvyklí na cykličnost ekonomického vývoje. Situaci tak černě nevidí - Island podle něj bude jednou z prvních zemí, která se s krizí vyrovná.

"Bohatství Islandu je postaveno na kvalifikované a talentované práci. Současnou krizi řada Islanďanů vnímá jako příležitost a samozřejmě jim hraje do karet malá populace," popisuje situaci Sykora. "Pouhých pár týdnů po krizi je možné vidět Islanďany, kteří jsou ochotni rozjet se tisíce kilometrů za prací. Těžko si dovedu představit jiný evropský stát, který je toho schopen."

Přestože se příští rok očekává výrazný pokles HDP, Island podle Sykory krizi překoná. "Myslím si, že se Island z krize dostane jako jeden z prvních států. Jenom si nejsem jist, zda jejich budoucím exportním artiklem budou depozita u jejich bank," doplňuje analytik.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy