Londýn/Štrasburk - Severoatlantická aliance zahájila oslavy šedesátého výročí svého vzniku.
Do Štrasburku se sjeli politici všech osmadvaceti členských zemí na mimořádný summit, který se poprvé koná současně ve dvou zemích - na francouzsko-německé hranici ve Štrasburku a Kehlu.
Krátce před polednem přivítal ve Štrasburku francouzský prezident Nicolas Sarkozy svůj americký protějšek Baracka Obamu. Celodenní jednání pak zakončila společná pracovní večeře premiérů a prezidentů v Baden-Badenu.
Svět bez atomových hlavic
Americký prezident oznámil, že ve svém nedělním projevu na Hradčanském náměstí v Praze vyzve ke zničení všech jaderných zbraní ve světě. "Tento víkend v Praze navrhnu plán, jak dosáhnout světa bez jaderných zbraní," prohlásil Obama.
V Londýně už se dohodl se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem na tom, že obě velmoci počet svých atomových hlavic zredukují.
Obama a Sarkozy dnes shodně uvedli, že s Ruskem je třeba hovořit. "Nepotřebujeme novou studenou válku," řekl francouzský prezident. Americký prezident varoval Severní Koreu před testem rakety dlouhého doletu a zopakoval, že Írán vyzbrojený atomovými zbraněmi je nepřijatelný.
Dodal, že pohled USA na loňskou ruskou invazi do Gruzie je nadále odmítavý a kritický. "Myslím, že musíme poslat jasný vzkaz Rusku, že s ním chceme spolupracovat, avšak že se nemůžeme vrátit do starých kolejí," řekl Obama.
Rusko samotné se summitu neúčastní, ale v předvečer zasedání se k NATO vyjádřil ruský prezident Dmitrij Medveděv.
V projevu předneseném na London School of Economics prohlásil, že Moskva si nepřeje zrušení Severoatlantické aliance a chce s ní koexistovat.
"Panevropský pakt"
Podle něj je možné vytvořit jakýsi "panevropský pakt," který by každé zemi zaručil bezpečnost a respektování jejích zájmů. Existence NATO podle něj takovému uspořádání nebrání.
Kritizoval rovněž názory, že Rusko kráčí ve stopách bývalého Sovětského svazu.
"Nejsme Sovětský svaz ani postsovětský stát. Sedmnáct let budujeme tržní ekonomiku. Máme své zájmy, ale naše priority se neliší od jiných evropských zemí," uvedl ruský prezident.
Na summitu ve Štrasburku má aliance jednat i o možném vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO, což je krok, který Moskva zásadně odmítá.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes ráno prohlásila, že si Ukrajinu i Gruzii v NATO představit dovede, ale obě země by musely ještě splnit mnoho podmínek.
Na programu jednání dvoudenního summitu aliance je také další strategie v Afghánistánu, protiraketová obrana a výběr nového šéfa NATO.
Obama ve Štrasburku potvrdil, že aliance nerozšíří své operace proti Talibanu a Al-Káidě z Afghánistánu do sousedního Pákistánu.
Novým šéfem aliance by se měl stát dosavadní dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, s jeho kandidaturou však nesouhlasí Turecko. Kvůli tomu, že Rasmussen před třemi lety neodsoudil otištění karikatur muslimského proroka Mohameda v dánském tisku.