Video: ESA zvažuje, že pošle na Mars robotického hada

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 9. 2013 20:25
Hadí tělo je pro průzkum cizího terénu ideální, plazení je navíc efektivní.
Foto: NTNU / SINTEF / Youtube.com

Oslo - Americké sondy Curiosity a Opportunity by měl na Marsu doplnit kolega ze starého kontinentu. Nemá jít ale o vozítko, jako v případě jeho předchůdců, nýbrž o hada. Po povrchu rudé planety se totiž bude plazit.

Evropská vesmírná agentura (ESA), konkrétně experti z výzkumného centra SINTEF v Norsku, vyvíjí robota, jenž by měl být obratnější a rychlejší než stávající rovery.

Jako inspirace při tom Norům posloužili skuteční hadi. Vedoucí projektu Aksel Transeth spolu s kolegy pracuje na zprávě, na jejímž základě ESA rozhodne, zda norský elektrický plaz poletí.

Robotický had
Robotický had | Video: YouTube.com

"V červnu jsme začali práce na studii a skončíme někdy v prosinci," prozradil lídr skupiny badatelů ABC News. Zatím půjde spíš o psaný text než výsledky experimentů, ale na základě prezentovaných nápadů můžeme během několika měsíců sestrojit prototyp," dodal. 

Uplatnění najde i na Zemi

Umělí hadi by se pak dali používat i na Zemi. Jejich výhoda oproti ostatním robotům je nabíledni - obratnost a úzký profil. "Představte si, že byste měli hady vycvičené k pátrání po lidech uvězněných v troskách," nastínil Aksel Transeth.

"Hadi dokážou zdolávat skály, protáhnou se malou dírou, dokážou nahlédnout pod převis a (ti umělí) odebrat vzorek," vypočítává Transeth ještě další možné přednosti.

Problém by mohl být v tom, že je Mars chladnější a panuje na něm slabší gravitace. To by mohlo mít vliv na plazivý pohyb.

Svou vlastní sondu chce ESA na rudou planetu vyslat v roce 2016, o dva roky později pak k Marsu odletí další americký rover.

http://abcnews.go.com/Technology/snake-robot-mars-european-space-agency/story?id=20271152

 

Právě se děje

před 38 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy