Na Měsíci spatřena podivná záře, NASA tam posílá sondu

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
7. 9. 2013 10:22
Kosmonauti mise Apollo pozorovali zvláštní úkaz, Američané se tam proto vrátí.
Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer přezdívaný kosmický vysavač.
Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer přezdívaný kosmický vysavač. | Foto: NASA

Pasadena - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyšle v sobotu nad ránem k Měsíci sondu, jež má vysvětlit původ podivné záře nad horizontem, kterou astronauti misí Apollo pozorovali před svítáním.

NASA vypustila sondu v naplánovaný čas 05:27 SELČ. Zařízení Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) má za úkol doletět na lunární oběžnou dráhu a analyzovat tam vzorky měsíčního prachu. Poté klesne až k povrchu a nasbírá vzorky i tam. 

Let sondy se po odpoutání od posledního stupně nosné rakety dostal do určitých potíží - zařízení se totiž točí rychleji, než by mělo, byť míří správným směrem. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ale ubezpečil, že s napravením situace není třeba spěchat, protože je na to zapotřebí dvou až tří týdnů.

Operátoři sice nechali v provozu kola sondy s cílem její pohyb stabilizovat, ale řídící počítač je naopak automaticky zatáhl, zřejmě kvůli příliv nadměrného množství proudu.

Výzkum lunární atmosféry stojí NASA asi 280 milionů dolarů (5,5 miliardy Kč). "Lidi občas zaskočí, když mluvíme o měsíční atmosféře, protože ve škole nám říkali, že Měsíc ji nemá. On ji ale má. Je opravdu velice tenká," řekla vědkyně úřadu NASA Sarah Nobleová. Plynný obal je přitom tak tenký a jemný, že přistávání kosmických aparátů ho může "rozbouřit".

Experti NASA totiž mají za to, že pozorovanou záři způsobují právě prachové částice. Poslední vzorky ale odebrali astronauti v sedmdesátých letech minulého století, a tak je třeba k zemskému souputníkovi vyslat nového průzkumníka.

Video: Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer přezdívaný kosmický vysavač.
Video: Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer přezdívaný kosmický vysavač. | Video:

Analýza měsíčního prachu má navíc pomoci při přípravě dalších robotických i pilotovaných misí na Měsíc.

Cíle mise jsou tedy tři: Změřit hustotu a proměnlivost měsíční atmosféry před tím, než se na Měsíc vrátí lidé, zjistit, zda to, co astronauti mise Apollo pozorovali, skutečně byly odrazy měsíčního prachu, nebo něco jiného, a v neposlední řadě odhadnout, s jakými pohyby, respektive nánosy prachu je třeba počítat při projektování stálé měsíční základny. 

"Kosmický vysavač" velikosti osobního auta odstartoval z kosmodromu na ostrově Wallops ve Virginii. Ke hvězdám jej nese zbrusu nový typ nosné rakety - pětistupňový Minotaur V.

Po přiblížení k Měsíci provede sonda LADEE přibližně čtyřiadvacetihodinový manévr, který jí dovolí sestoupit na oběžnou dráhu ve výšce 20 až 60 kilometrů nad měsíčním povrchem (v závislosti na kolísajícím gravitačním poli). Jeden oblet bude dlouhý přibližně 250 kilometrů.

Po zhruba devíti měsících od startu začne zařízení postupně klesat, až narazí na měsíční povrch. Do poslední vteřiny by ale mělo na Zem posílat cenná data.

Pro vesmírné středisko Wallops byl dnešní start premiérovým letem do hlubšího vesmíru. Základna je totiž využívána převážně pro výzvědné účely, takže sondy končí svou pouť na oběžné dráze kolem Země.

Zajímavostí také je samotná raketa Minotaur V. Ta vychází ze čtyřstupňové verze, kterou tvoří dva stupně mezikontinentální balistické střely Minuteman II a dva stupně nosiče Pegasus-XL, je ale navíc doplněna o pátý stupeň. Ten slouží k dopravení nákladu na geostacionární oběžnou dráhu a k meziplanetárním misím. Raketa Pegasus je výjimečná v tom, že startuje z podvěsu letadla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy