Nejsem přece Pussy Riot, řekl bloger a šel lovit pokémony do pravoslavného chrámu. Už je ve vazbě

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2016 12:19
Ruský bloger nevěřil varování ve státní televizi, že za lovení pokémonů v pravoslavném chrámu hrozí pokuta až půl milionu rublů (zhruba 186 000 korun) anebo až tři roky vězení. Se slovy "to je blbost" se vydal na lov a natočil z toho video, které vidělo už téměř půl milionu diváků. Na to si ale postěžovali představitelé pravoslavné církve a bloger už je ve vazbě. Naopak svaz židovských obcí proti lovu virtuálních příšerek v synagogách nemá námitky. Petrohradská synagoga dokonce vyhlásila soutěž a nejúspěšnějšího lovce odměnila lahví vína. Samozřejmě košer.
Pokémon Go.
Pokémon Go. | Foto: Otakar Schön

Moskva - Soud v uralském Jekatěrinburgu dnes vzal do vazby blogera, jehož policie zatkla poté, co se na internetu pochlubil záběry, jak loví pokémony v pravoslavném chrámu. Dvaadvacetiletý mladík tím reagoval na varování ve státní televizi, že za tuto zábavu může v Rusku hrozit až půlmilionová pokuta (zhruba 186 000 korun), anebo až tři roky vězení.

"To je naprostá blbost," prohlásil Ruslan Sokolovskij a vyrazil do jednoho z největších chrámů v Jekatěrinburgu na lov, který si na závěr videa náramně pochvaloval.

O něco později mu ovšem na dveře zabušili policisté a odvedli ho k výslechu. Na blogera, jehož video s lovem pokémonů vidělo téměř půl milionů diváků, si totiž postěžovali představitelé pravoslavné církve.

Verdikt padl za zavřenými dveřmi

Podle obhájce Stanislava Ilčenka je jeho klient obviněn podle paragrafu, postihujícího hanobení víry. "Ruslan je samozřejmě v šoku, až dosud neměl co do činění se zákonem, dokonce se nedopustil ani žádného přestupku," řekl. Dodal, že vazba by byla zjevně přehnaným a příliš přísným opatřením. Pokusí se také soud obměkčit argumentem, že se Sokolovskij stará o invalidní matku.

Soud v Jekatěrinburgu nicméně Sokolovského do vazby poslal. "Zasedání se odehrálo za zavřenými dveřmi, rozhodnutí bylo oznámeno za nepřítomnosti novinářů, do sálu nevpustili ani fanoušky Sokolovského," uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy.

"Člověka by neměli soudit za hloupost, nevychovanost a touhu se předvést," poznamenal k případu starosta uralského města Jevgenij Rojzman. Mluvčí oblastního policejního náčelníka Valerij Gorelych se naopak nechal slyšet, že "pokémonisty by neměli posílat do vězení na tři, ale na nejméně pět let, aby si další rozmysleli rouhat se na svatých místech".

Přišlo mi to jako tmářství

"Chtěl jsem popřít myšlenku, že lze trestat za lov pokémonů v kostelech. Zdálo se mi to jako naprostý nesmysl, nějaké tmářství, protože na to, aby tě mohli zavřít, musíš opravdu něco spáchat, a ne se projít s chytrým telefonem ve svatyni, kde jsem nijak nerušil a nepřekážel," vysvětloval novinářům svůj čin sám Sokolovskij, ještě než se ocitl v policejní cele.

Ujišťoval také, že jeho počínání nemá nic společného s punkerkami ze skupiny Pussy Riot, které v moskevském chrámu v únoru 2012 uspořádaly improvizovaný koncert namířený proti prezidentovi Vladimiru Putinovi a některé z nich poté strávily skoro dva roky za mřížemi.

Sokolovskij tvrdí, že by bylo "náramně hloupé", kdyby ho uvěznili za "žert", jakkoli v Rusku momentálně řádí "děsná klerikalizace".

Za lovení v synagoze bylo naopak víno

Ještě v červnu, kdy hra Pokémon Go teprve začínala získávat na popularitě, ruský svaz židovských obcí prohlásil, že nemá námitky proti lovu virtuálních příšerek v synagogách.

Petrohradská synagoga dokonce vyhlásila soutěž a nejúspěšnějšího lovce odměnila lahví vína, samozřejmě košer. "Pravoslavní představitelé naopak vidí v kapesních příšerkách japonského původu nepřítele," poznamenal server Newsru.com.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy