reklama
 
 

Nejsem přece Pussy Riot, řekl bloger a šel lovit pokémony do pravoslavného chrámu. Už je ve vazbě

AKTUALIZOVÁNO 3. 9. 2016
Ruský bloger nevěřil varování ve státní televizi, že za lovení pokémonů v pravoslavném chrámu hrozí pokuta až půl milionu rublů (zhruba 186 000 korun) anebo až tři roky vězení. Se slovy "to je blbost" se vydal na lov a natočil z toho video, které vidělo už téměř půl milionu diváků. Na to si ale postěžovali představitelé pravoslavné církve a bloger už je ve vazbě. Naopak svaz židovských obcí proti lovu virtuálních příšerek v synagogách nemá námitky. Petrohradská synagoga dokonce vyhlásila soutěž a nejúspěšnějšího lovce odměnila lahví vína. Samozřejmě košer.

Moskva - Soud v uralském Jekatěrinburgu dnes vzal do vazby blogera, jehož policie zatkla poté, co se na internetu pochlubil záběry, jak loví pokémony v pravoslavném chrámu. Dvaadvacetiletý mladík tím reagoval na varování ve státní televizi, že za tuto zábavu může v Rusku hrozit až půlmilionová pokuta (zhruba 186 000 korun), anebo až tři roky vězení.

"To je naprostá blbost," prohlásil Ruslan Sokolovskij a vyrazil do jednoho z největších chrámů v Jekatěrinburgu na lov, který si na závěr videa náramně pochvaloval.

O něco později mu ovšem na dveře zabušili policisté a odvedli ho k výslechu. Na blogera, jehož video s lovem pokémonů vidělo téměř půl milionů diváků, si totiž postěžovali představitelé pravoslavné církve.

Verdikt padl za zavřenými dveřmi

Podle obhájce Stanislava Ilčenka je jeho klient obviněn podle paragrafu, postihujícího hanobení víry. "Ruslan je samozřejmě v šoku, až dosud neměl co do činění se zákonem, dokonce se nedopustil ani žádného přestupku," řekl. Dodal, že vazba by byla zjevně přehnaným a příliš přísným opatřením. Pokusí se také soud obměkčit argumentem, že se Sokolovskij stará o invalidní matku.

Soud v Jekatěrinburgu nicméně Sokolovského do vazby poslal. "Zasedání se odehrálo za zavřenými dveřmi, rozhodnutí bylo oznámeno za nepřítomnosti novinářů, do sálu nevpustili ani fanoušky Sokolovského," uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy.

"Člověka by neměli soudit za hloupost, nevychovanost a touhu se předvést," poznamenal k případu starosta uralského města Jevgenij Rojzman. Mluvčí oblastního policejního náčelníka Valerij Gorelych se naopak nechal slyšet, že "pokémonisty by neměli posílat do vězení na tři, ale na nejméně pět let, aby si další rozmysleli rouhat se na svatých místech".

Přišlo mi to jako tmářství

"Chtěl jsem popřít myšlenku, že lze trestat za lov pokémonů v kostelech. Zdálo se mi to jako naprostý nesmysl, nějaké tmářství, protože na to, aby tě mohli zavřít, musíš opravdu něco spáchat, a ne se projít s chytrým telefonem ve svatyni, kde jsem nijak nerušil a nepřekážel," vysvětloval novinářům svůj čin sám Sokolovskij, ještě než se ocitl v policejní cele.

Ujišťoval také, že jeho počínání nemá nic společného s punkerkami ze skupiny Pussy Riot, které v moskevském chrámu v únoru 2012 uspořádaly improvizovaný koncert namířený proti prezidentovi Vladimiru Putinovi a některé z nich poté strávily skoro dva roky za mřížemi.

Sokolovskij tvrdí, že by bylo "náramně hloupé", kdyby ho uvěznili za "žert", jakkoli v Rusku momentálně řádí "děsná klerikalizace".

Za lovení v synagoze bylo naopak víno

Ještě v červnu, kdy hra Pokémon Go teprve začínala získávat na popularitě, ruský svaz židovských obcí prohlásil, že nemá námitky proti lovu virtuálních příšerek v synagogách.

Petrohradská synagoga dokonce vyhlásila soutěž a nejúspěšnějšího lovce odměnila lahví vína, samozřejmě košer. "Pravoslavní představitelé naopak vidí v kapesních příšerkách japonského původu nepřítele," poznamenal server Newsru.com.

autor: ČTK | 3. 9. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama