Washington - Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se stal mezinárodní supercelebritou a je jedním z největších kandidátů na titul osobnost roku, kterou každoročně vyhlašuje prestižní týdeník Time.
Zatímco svět sledoval Assangeho přesuny z jedné země do druhé a jeho zatčení v Británii, skutečný původce veškerých odhalení sedí polozapomenutý v americké vazbě. A to už sedm měsíců.
Assange a WikiLeaks by totiž nebyly ničím, kdyby nebylo třiadvacetiletého analytika vojenské tajné služby USA Bradleyho Manninga.
Podle všeho to byl on, kdo Assangemu předal tajná hlášení z Iráku a Afghánistánu a poté i depeše amerických diplomatů, určené nadřízeným na ministerstvu zahraničí ve Washingtonu.
Manning sloužil na základně v Iráku, když se loni v dubnu na WikiLeaks objevilo video, ukazující, jak posádka amerického vrtulníku při zásahu v Bagdádu postřílela nic netušící civilisty. Včetně dvou pracovníků tiskové agentury Reuters.
V květnu byl Manning zatčen. V Kuvajtu, odkud se chystal odletět domů. Od té doby je rodák ze státu Oklahoma zadržován na námořní základně ve Virgínii.
Není jasné, zda ví, že WikiLeaks pokračují ve zveřejňování dokumentů, které serveru poskytl. Podle Manningových přátel mu není umožněn ani kontakt s příbuznými.
Pokud bude analytik shledán vinným, hrozí mu až dvaapadesát let vězení. Pro některé Američany je i to málo.
Neúspěšný kandidát na prezidenta z roku 2008 republikán Mike Huckabee prohlásil, že ten, kdo citlivá data vynesl, spáchal vlastizradu a měl by být popraven.
Na Manninga by možná ani nepadlo podezření, kdyby se nepřiznal sám. O tom, že v Iráku kopíroval z chráněných systémů tajné složky, informoval v chatové korespondenci svého známého, hackera Adriana Lama.
Sdělil mu rovněž , že v Iráku ztratil iluze o americké zahraniční politice a mnoho dokumentů, které viděl, by si zasloužilo zveřejnění a nemělo by zůstat v sejfech diplomatů či pracovníků tajných služeb.
Manning také řekl, že si data stahoval na CD, které před svými kolegy vydával za album zpěvačky Lady Gaga.
Lamo se rozhodl, že o Manningově přiznání informuje úřady. Na základě jeho udání vojáka v Kuvajtu zatkli.
Ovšem pozor, nemusí být všemu konec. Podle své výpovědi na chatu věděl Manning minimálně ještě o jednom americkém vojákovi, který si utajované složky také kopíroval.
A Julian Assange slibuje, že zveřejněním více než 250 tisíc diplomatických depeší WikiLeaks nekončí. Jeho další obětí má být bankovní sektor, podle nepotvrzených zpráv přímo Bank of America.