Máme tu lásku a pravičácké fašisty, řekla nově zvolená šéfka venezuelského shromáždění

ČTK ČTK
4. 8. 2017 21:48
Do čela kontroverzního venezuelského Ústavodárného shromáždění byla v pátek jednomyslně zvolena bývalá ministryně zahraničí Delcy Rodríguezová. Ustavující schůze nového orgánu, který vznikl z vůle socialistického prezidenta Nicoláse Madura, začala za mimořádných bezpečnostních opatření a provázely ji manifestace stoupenců vlády i opozice.
Delcy Rodríguezová se nechala uvést do úřadu stylově v rudém kostýmku.
Delcy Rodríguezová se nechala uvést do úřadu stylově v rudém kostýmku. | Foto: Reuters

Caracas - "Slibuji, že budu bránit svou vlast před jakoukoli agresí nebo hrozbou," přísahala s venezuelskou vlajku a výtiskem ústavy v rukou 48letá Delcy Rodríguezová a usedla do čela venezuelského Ústavodárného shromáždění.  Politička byla ministryní zahraničí v socialistické vládě od konce roku 2014 do letošního června.

Proti vzniku nového orgánu, který může výrazně upevnit moc hlavy státu, protestovaly mimo jiné USA, Kanada, Španělsko, Argentina a dnes nejnověji Brazílie, která navrhne přerušení členství Venezuely v jihoamerickém obchodním bloku Mercosur.

Vojáci a policisté v pátek uzavřeli okolí venezuelského parlamentu, v jehož blízkosti vpodvečer SELČ první zasedání kontroverzního shromáždění začalo. Shromáždění bylo zvoleno v nedělních všeobecných volbách a opozice se obává, že může převzít moc od parlamentu, který od posledních voleb kontrolují právě opoziční poslanci.

Rodríguezovou do funkce předsedkyně Ústavodárného shromáždění nominovala dvojka venezuelské socialistické strany Diosdado Cabello, dlouhodobý vnitrostranický soupeř prezidenta Madura. Sám však ve vedení nového shromáždění nezasedl. Pro Rodríguezovou v čele orgánu hlasovalo všech 545 delegátů.

"Tady není žádná humanitární krize, máme tu lásku a máme tu krizi pravičáckých fašistů," řekla v úvodním projevu Rodríguezová, která na sobě měla červený kostým. Zároveň oznámila, že shromáždění zahájí svou práci v sobotu.

Na Bolívarově náměstí nedaleko parlamentu dnes vládní socialisté uspořádali manifestaci na podporu vlády Nicoláse Madura. K novým protestům se sešli i přívrženci opozice, která zvolení Ústavodárného shromáždění považuje za nedemokratický pokus o upevnění současného režimu.

Ústavodárné shromáždění bude působit ve stejném palácovém komplexu jako stávající parlament, který by však nové shromáždění mohlo rozpustit, poznamenala agentura Reuters.

Ve Venezuele panují obavy, že země zmítaná od dubna protivládními protesty s více než 120 oběťmi se v důsledku chystané ústavní reformy stane diktaturou. Parlament je zahájením práce Ústavodárného shromáždění prakticky zbaven moci a není jasné, zda bude moci nadále zasedat.

Mezi 545 delegátů Ústavodárného shromáždění patří i Madurova manželka a syn. Delegáti se sešli za Madurovy přítomnosti v sále nedaleko Národního shromáždění, ovládaného opozicí od loňského ledna.

Opoziční předáci vyzvali Venezuelany, aby dnes zaplnili ulice a nové shromáždění odmítli. Nový orgán má mít podle právních expertů výjimečné pravomoci. Opozice se obává, že mimo jiné odvolá generální prokurátorku, která v posledních měsících kritizuje vládu a nejvyšší soud za neústavní kroky.

Maduro tvrdí, že shromáždění je nutné k uklidnění situace v zemi, zmítané politickou a ekonomickou krizí.

Opozice nedělní volby do Ústavodárného shromáždění bojkotovala a hlasování označila za zmanipulované.

Kvůli tomuto hlasování uvalily tento týden Spojené státy sankce na několik činitelů venezuelského režimu, včetně prezidenta Madura. Brazilský ministr zahraničí Aloysio Nunes dnes prostřednictvím twitteru oznámil, že jeho země navrhne přerušení členství Venezuely v jihoamerickém obchodním bloku Mercosur, dokud se nevrátí k demokracii. Brazílie podle něj nebude tolerovat "diktaturu" v sousední zemi.

Ulice ve venezuelském Caracasu se změnily ve válečnou zónu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy